Polish Hip Hop Music Awards – pierwsza, duża gala nagród rapowych w Polsce!

Opublikowano: 15/03/2019
Autor: Bartłomiej Kmieciak
Zdjecie newsa

Muzyka hip-hopowa jako gatunek godny nagrodzenia zaczęła być w polskim showbiznesie doceniana od roku 1995, kiedy to pierwszego Fryderyka zgarnął Liroy za album „Alboom”. Polska scena rapowa nie była w tamtych czasach jeszcze na tyle znacząca żeby posiadać własną kategorię, dlatego raper z Kielc został uhonorowany statuetką w kategoriach „Album roku – muzyka taneczna” i „Album roku – muzyka alternatywna”. Od roku 1997 gala Fryderyków wzbogaciła się o kategorię, w nazwie której pojawiał się hip-hop, jednak zawsze była to kategoria łączona z innymi gatunkami, takimi jak r&b czy reggae. W latach 2012-2014 rap zniknął w ogóle z Fryderyków, by w 2015 powrócić już oficjalnie ze swoją własną, oddzielną kategorią „Album roku – hip-hop”.

Kompetencje składu jurorskiego gali Fryderyków od zawsze jednak były mocno podważane. Jakkolwiek nie śmiemy dewaluować dokonań nagradzanych do tej pory wykonawców, tak jednak uprzejmie raczymy zauważyć, że rap jako jedna z najpopularniejszych, jak nie najpopularniejsza muzyka nurtu głównego, nie ogranicza się do zaledwie kilku na zmianę nagradzanych artystów. Statuetki w w/w kategoriach najczęściej zdobywali: O.S.T.R. (łącznie 5 nagród), Taco Hemingway i Fisz Emade (obydwaj po 3 nagrody). Tegoroczne rozdanie statuetek również wzbudziło wiele kontrowersji, a poza Pro8l3m’em nagrodzeni zostali znów Ostry oraz Taco, choć tym razem w duecie z Quebonafide za album „Soma 0,5mg”. O gustach ponoć się nie dyskutuje, ale jeśli podejrzewamy, że i z naszym gustem wiele osób chętnie weszłoby w polemikę, gdybyśmy jakimś cudem nagle mieli wybrać laureatów gatunku punk rock’a, o którym wiemy niewiele.

2020 rok zdaje się przynosić rozwiązanie problemu kompetentnie przyznawanych nagród w rapie. Organizatorzy Polish Hip-Hop Festival’u postanowili zorganizować pierwszą w Polsce galę muzyki rapowej- Polish Hip-Hop Music Awards, którą prowadzić będą związani ze środowiskiem hip-hopowym prezenterzy telewizyjni, a grono jurorskie składać się będzie z Rady Programowej Polish Hip-Hop Festival’u, czyli znanych i cenionych w środowisku dziennikarzy muzycznych, youtuberów i blogerów. Póki co kategorie w jakich będą przyznawane nagrody budzą kontrowersje, a część twórców wytyka brak nagród chociażby za najlepszą okładkę, jednak wierzymy, iż z biegiem czasu wszelkie tego typu niuanse zostaną skorygowane. Na tym etapie przedsięwzięcie wygląda bardzo atrakcyjnie i sensownie, dlatego sądzimy, że pierwsza edycja, która odbędzie się na początku roku 2020 i podsumowywać będzie rok 2019, okaże się wielkim sukcesem, więc trzymamy kciuki za organizatorów.

Nagrody przyznawane będą w 14 kategoriach:

– płyta roku
– singiel roku
– street singiel roku
– utwór roku
– kooperacja roku
– artysta roku
– zespół roku
– debiut roku
– odkrycie roku
– wydarzenie roku
– nielegal roku
– producent roku
– video roku
– featuring roku

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: