Trochę rapu na Dzień Dziecka

Opublikowano: 01/06/2022
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Mamy Dzień Dziecka! Temat dzieciństwa, ojcostwa, wychowania czy też pielęgnowania tego dziecka, które cały czas w nas siedzi oczywiście wielokrotnie był poruszany w rapowych tekstach. My wybraliśmy dla Was pięć numerów z dzieciństwem i dziećmi związanych, jednak z różną perspektywą. Sprawdźcie jak do Dnia Dziecka dopasowaliśmy numery, które nagrali Vienio, Sokół, Zeus, O.S.T.R., Hades i KęKę.


Vienio feat. Sokół – Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie

Nie moglibyśmy zacząć tego zestawienia innym utworem niż właśnie „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie”. Autorzy numeru, czyli Vienio i Sokół udowadniają nim, że w dorosłym życiu również można odczuwać radość jak za dzieciaka. Jeśli tylko robi się to, co radość tą, w nas wywołuje. W przypadku współtwórców Molesty Ewenement i Zip Składu jest to oczywiście rap. Zabawkami są natomiast zestawy stereo, gramofony, mikrofony i beaty. I nie tylko.

„Kiedy wrzucam bit na swój hi-fi zestaw
Więc nie mów mi: 'Przestań być dzieciakiem’
Ja jestem przecież Hip-Hop Homo sapiens”


Zeus – Będziemy dziećmi

Nie sposób pominąć w dzisiejszym zestawieniu Zeusa i numeru „Będziemy dziećmi”. Owszem, numer bije infantylnością, począwszy od rubasznego podkładu autorstwa samego Zeusa i Roginiego, przez fikuśne, podśpiewywane zwrotki i refren, na klipie, w którym dzieciaki urządzają urodzinową domówkę, kończąc. Zabieg ten jest jednak w pełni usprawiedliwiony, ponieważ ma na celu wydobycie z szefa Pierwszego Miliona wewnętrznego dziecka i zwrócenie uwagi każdego z nas na fakt, że:

„Nieważne jaki bój toczymy ze światem
Nieważne ile zbrój wkładamy przy tym i masek
Jakimi tu czyni nas każda z ról i przypiętych łatek
Będziemy zawsze dziećmi naszych ojców i matek”


Sokół ft. Fasolki – Jak Urosnę

Utwór „Jak Urosnę”, który Sokół nagrał wraz z zespołem wokalno-tanecznym Fasolki to zdecydowanie jedna z najmocniejszych kooperacji zeszłego roku. Warszawski raper porównuje w nim realia świata dziecięcego z tymi, z którymi mierzy się na co dzień jako dorosły człowiek, zauważając jak bardzo niekiedy dziecięca i dorosła perspektywa różnią się między sobą. „Jak Urosnę” sprawdzić warto zwłaszcza w wersji live, kręconej w studiu newonce.radio, gdzie Fasolki pojawiły się osobiście i stojąc za szefem Prosto, pełną piersią zaśpiewały refren utworu.

„Sam nie wiem czy urosłem wreszcie, chcę zmieniać świat na lepsze, więc chyba wciąż jestem dzieckiem po 40-stce”


O.S.T.R. ft. El Da Sensei, Dan Fresh – Jestem tylko dzieckiem

Lekko zmieniamy nastrój. O tym jak ważne jest, aby pielęgnować w sobie to wewnętrzne dziecko, aby móc czerpać radość z życia dorosłego, wie doskonale O.S.T.R. W nagranym w towarzystwie El Da Senseia i Dana Fresha numerze „Jestem tylko dzieckiem” skupia się jednak na tym, by dbać o te dzieci, które swoje młodością cieszyć się nie mogą z powodu tragicznych realiów otaczającego ich świata. Ostry w refrenie sam stawia się w roli dziecka, które potrzebuje uśmiechu i miłości, by tymi samymi uczuciami dzielić się w dorosłym życiu. W tekście natomiast apeluje do tych, w których rękach jest los tych, którzy jeszcze sami nie mogą o siebie zadbać. Konieczność dbania o dzieci należy podkreślać zawsze. W Dzień Dziecka zwłaszcza.

„Proszę, podaruj mi uśmiech i miłość, a uczucie oddam ze zdwojoną siłą
Nie jest moją winą, że zapominasz o mnie, że jestem tylko dzieckiem, samemu nie dorosnę”


Czarny HIFI ft. Hades, KęKę, DJ Eprom – Dziecko we mnie

Hades i KęKę na producenckiej płycie Czarnego HIFI temat dzieciństwa rozkminili w odmienne sposoby. Had Hades, mimo świadomości bycia już doświadczonym, dorosłym człowiekiem, przyznaje się do postępowania momentami, właśnie jak w czasach dzieciństwa. Zaznaczając przy tym, że nasze wychowanie, młodość i popełniane błędy mają znaczący wpływ na naszą dorosłość. KęKę natomiast w swojej zwrotce skupia się z kolei na aspekcie ojcostwa i tego, że to wychowywanie dziecka może uchronić nas od popełniania błędów.

„Kto rozumie co gadam – pozdrawiam ojców. To nie mądrość z dupy, hamuj moje ruchy
Jesteś moją szansą, by nie wejść w bagno”

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: