TVP Kultura zrealizowała serial o kulturze blokowisk, pierwszy odcinek będzie o hiphopie

Opublikowano: 10/04/2018
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Już w najbliższy poniedziałek (16.04) na antenie stacji TVP Kultura rozpocznie się premierowa seria filmów dokumentalnych poświęconych kulturotwórczej roli osiedli z wielkiej płyty! Jeden z odcinków dokumentalnego serialu „Blok” dotyczyć będzie muzyki, a konkretnie hiphopu i punka!

Opis nowej produkcji Telewizji Polskiej mówi nam, że odcinek poświęcony muzyce będzie filmową opowieścią o punku i hip-hopie – dwóch gatunkach muzycznych, które wyrosły lub rozwinęły się na polskim blokowisku w latach 70., 80. i 90. Zrealizowany w oryginalnej artystycznej konwencji film przybliży widzowi fenomen, jakim dla polskiej kultury są oba filary polskiej muzyki alternatywnej i ich blokowy rodowód.

Twórca „Bloku” reżyser Tomasz Knittel szuka odpowiedzi na pytanie, co łączy te dwa gatunki muzyczne, oraz jak bardzo muzyka alternatywna jest zależna od blokowiska. Pomóc mają w tym bohaterowie dokumentu: Bogna Świątkowska – m.in. twórczyni „Kolorszoku”, czyli pierwszej w naszym kraju rapowej audycji radiowej, Cezary Ciszewski – reżyser rapowych klipów i prowadzący programu „WuWuA”, jednego z pierwszych hiphopowych programów w polskiej telewizji, a także Sokół, donGURALesko, Vienio i Fokus oraz antropolog kultury Waldemar Kuligowski. O wyrosłym w wielkiej płycie punku opowiedzą natomiast Muniek StaszczykRobert Brylewski, założyciel Cool Kids of Death Jakub WandachowiczKonstanty Usenko z Super Girl Romantic Boys.

Trailer odcinka serialu „Blok” traktującego o muzyce wielkomiejskich osiedli sprawdzić możecie poniżej, a premiera cyklu już 16 kwietnia o godzinie 20:00 na antenie TVP Kultura.

Pozostałe odcinki serii „Blok” dotyczyć będą natomiast takich aspektów wielkomiejskiej kultury jak: Architektura, Film, Generacje, Literatura i Sztuki Wizualne. Zapowiada się więc naprawdę dobry powód, aby włączyć telewizję! Całość udostępniona zostanie również w sieci!

 

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: