Busta Rhymes uhonorowany za całokształt twórczości

Opublikowano: 27/06/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

BET Awards 2023 za nami. Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Black Entertainment Television w tym roku miała miejsce 25 czerwca Microsoft Theatre w Los Angeles. Jednym z najważniejszych momentów tegorocznego wydarzenia, była chwila wręczenia statuetki w kategorii Lifetime Achievement Award, którą ze łzami w oczach odebrał Busta Rhymes!

Busta Rhymes niekwestionowalnie raperem jest wyjątkowym. Wymieniać zasługi dla hiphopu rozpoczynającego karierę na przełomie lat 80-tych i 90-tych Lidera Nowej Szkoły byłoby zadaniem czasochłonnym. Nad twórczością Trevora Smitha skupiło się natomiast gremium przyznające wyróżnienia przyznawane przez stację Black Entertainment Television. Uznając, że w roku 2023 nagrodę za całokształt twórczości, nazwaną Lifetime Achievement Award otrzymać powinien nikt inny, jak właśnie Busta Rhymes. Autor tak przełomowych i ważnych dla rozwoju gatunku albumów „The Coming”, „When Disaster Strikes…”. „E.L.E.” czy „It Ain’t Safe No More…” nagrodę stacji BET odbierał nie kryjąc emocji. Bus-A-Bus swoje przemówienie rozpoczął bowiem od otarcia łez wzruszenia, co spotkało się z jeszcze większym entuzjazmem wśród zgromadzonej publiczności. Busta Rhymes, mając za plecami swoich przyjaciół i najbliższych współpracowników w osobach Spliff Stara, Swizz Beatza i DJ’a Scratcha, wystąpienie rozpoczął od zdjęcia okularów i wytarcia napływających coraz mocniej do oczu łez. Wywołując tym samym jeszcze głośniejsze okrzyki poparcia.

„Mam to na rękawie. Chcę płakać. Moje najstarsze dziecko miało 3 lata w teledysku do ‚Woo-Hah!’ w 1996 roku. Teraz ma 30 lat. Jest tutaj. Poszedłem dalej i mam jeszcze pięcioro dzieci. Tak więc mam sześcioro pięknych dzieci. Pięć z nich jest tutaj, T’ziah, Mariah, Cacie, T’khi, Trillian i młody szef, który jest w domu”.

– Busta Rhymes

Busta Rhymes w swojej przemowie po odebraniu nagrody wspomniał swoją niepewność, gdy rozpadł się zespół Leaders of the New School. Przyznając, że wcześniej nie zamierzał działać solowo. Nowa sytuacja zmusiła jednak do obrania innej ścieżki kariery. Bus-A-Bus przytoczył historię, w której jako jeszcze nie znany raper odwiedzał studia nagraniowe. A przepustką, by zostać w nich wysłuchanym, było posiadane… zioło. Dzięki temu młody Busta miał szansę demonstracji swoich niebywałych umiejętności w nagraniowych kabinach. Założyciel Flipmode Squad nawoływał przy tym raperów do zaprzestania beefów, a zamiast prowadzenia sporów, do wydania muzyki. Właścicieli serwisów streamingowych Busta Rhymes przywoływał z kolei do uczciwości. Zarówno wobec twórców, jak i słuchaczy. A rapowych OG’s do bycia wzorem dla młodych graczy. Przypominając przy tym swoje początki, kiedy ręce wyciągnęli do niego Big Daddy Kane, EPMD i Chuck D.

„Nigdy nie chciałem być solowym MC. Nie podobała mi się odpowiedzialność za stworzenie pełnego numeru. Jestem dobry w nagraniu 16 wersów, skopaniu wszystkim tyłków i wydostaniu się stamtąd…

Skończymy z tymi drobnymi błahostkami, które robimy w rapie. Robicie bałagan, wszyscy psujecie energię. Nie lubię, kiedy rozmawiam z tymi kolesiami, którzy prowadzą te platformy streamingowe, a oni mówią o tym, że wyłączamy konsumenta… Zatrzymamy to, będziemy się kochać i dostaniemy te pieniądze…

Managerowe, zacznijcie też promować wszystko, co może być świetne w muzyce. Nie chodzi tylko o trzęsienie tyłkiem i to, ile narkotyków sprzedaliśmy, ilu kolesi związaliśmy, ile zrobiliśmy….”

– Busta Rhymes

Warto w tym miejscu nakreślić, w jakim gronie od 25 czerwca 2023 znajduje się obecnie Busta Rhymes. Od 2001 roku statuetkę BET Awards za całokształt twórczości otrzymali kolejno: Whitney Houston, Earth, Wind & Fire, James Brown. The Isley Brothers, Gladys Knight, Chaka Khan, Diana Ross, Al Green, The O’Jays, Prince, Maze, Frankie Beverly, Charlie Wilson. Lionel Richie, Smokey Robinson, Samuel L. Jackson, New Edition, Anita Baker, Mary J. Blige, Queen Latifah i Sean Combs.

(Fot. główna – Busta Rhymes podczas gali BET Awards 2023 – kadr z video)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: