Gedz singlem „NONSENS” zapowiada album „ANATEMA”

Opublikowano: 17/10/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Gedz wraca po niespełna trzech latach od ostatniego solowego albumu i ponad dwóch od ostatniego singla, gdyż właśnie wtedy usłyszeliśmy „Nowy Wspaniały Świat”. Do świata, który Gedziula wykreował na nowej płycie „ANATEMA” wprowadza nas natomiast „INTROSAPIENS”, po którym pojawił się z kolei „NONSENS”.

„INTROSAPIENS” pozostawił jednak po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Tajemniczy singiel, który stanowi nic innego jak intro do płyty „ANATEMA” zawiera bardzo długi i niepokojący wstęp, w którym Gedz skupia się na wprowadzeniu słuchacza w klimat nadchodzącego albumu. Dodatkowo „INTROSAPIENS” najlepiej odbierać wspólnie ze stworzonym do niego wideo. Widzimy w nim postać Meta Gedza, czyli skryte w tajemniczym pomieszczeniu alter ego Gedziuli. Twórca podłączony jest tam do różnych przewodów, a jego postać kopiuje niezidentyfikowana maszyna. Ponadto, już wcześniej w mediach społecznościowych Gedza dostrzec mogliśmy spot reklamowy miasta TechnoPolis. Wszystko wskazuje zatem, że rollout płyty będzie opiera się o wirtualny świat stworzony przez samego Gedza.

Gedz, po tym jak uwagę na album „ANATEMA” zwrócił „INTROSAPIENS”, pokazał „NONSENS”. Pełnoprawny już singiel zwiastujący nową płytę, stanowiącą następcę „Staminy” z 2020 roku. Przybliżający zarazem koncept nowego materiału Gedziuli. W utworze, do którego teledysk powstał również według scenariusza i reżyserii Jakub Gendźwiłła, refren gościnnie wykonuje Kosa, a pod warstwą muzyczną wspólnie podpisali się 808bros, PJ Cake i Sher7ock. Warto przy tym wszystkim zauważyć, że singlowy „NONSENS” pojawił się na dzień przed niedzielnymi wyborami.

„NONSENS” porusza temat trudności w relacjach międzyludzkich. Artysta opowiada o trudności w zaufaniu innym ludziom, a także odnosi się do przemijania i zmiany wartości. Gedz wyraźnie kontestuje otaczającą go rzeczywistość i zwraca uwagę na przemijanie „starych dobrych czasów”. Autor zwraca uwagę również na coraz większą hipokryzję ludzi oraz pomijanie otaczających nas problemów globalnych, które dla własnego dobra omijamy.
W trudnym czasie, jakim jest rok wyborczy, Gedz zwraca też uwagę na to, że główną osią podziału w społeczeństwie stała się Ojczyzna i pogląd na nią. Dodatkowo w klipie do utworu, który miał dziś swoją premierę, możemy na końcu zobaczyć listę afer polskich rządów po roku 1989 wraz z kwotami, które w ramach nich wyparowały.
Podobnie jak w przypadku „INTROSAPIENS” klip powstał z wykorzystaniem silnika Unreal Engine. Widzimy w nim postać MetaGedza oraz MetaKosy. W tle za nim pojawiają się przebitki kadrów z różnych manifestacji. Po raz kolejny produkcją klipu w dużej mierze zajął się sam Gedz, który odpowiedzialny był za koncept, pracę w Unrealu, ale także za VFX i montaż”.

– oficjalny opis singla „NONSENS”

(Fot. główna – okładka singla „NONSENS”)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: