Killer Mike zaprezentował pierwszy od 10 lat solowy singiel

Opublikowano: 06/07/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Killer Mike, tworzący wraz z El-P sławny duet Run The Jewels, zaprezentował pierwszy od dekady solowy singiel. Solowy, chociaż nie nagrany w pojedynkę. Jerome Jewel zaangażowany utwór „RUN” stworzył bowiem z udziałem Dave’a Chappelle i Young Thuga.

Wywodzący się z pochodzącej z Atlanty rodziny Dungeon raper Killer Mike na scenie aktywny jest od początku lat dwutysięcznych. Michael Render na wielką skalę przedstawił się słuchaczom w nagrodzonym Grammy hicie OutKastu pt. „The Whole World”. Następnie Mike Bigga wydał pięć solowych albumów. Pierwszy z nich, „Monster”, ukazał się w 2003 roku. Z kolei ostatni , a zarazem cieszący się największą popularnością, czyli „R.A.P. Music” premierę zaliczył w 2012 roku. W roku następnym Killer Mike połączył siły z El-P, by już pod szyldem Run The Jewels odnieść międzynarodowy, wykraczającą poza rapowe środowisko, sukces. Dyskografię RNJ zamyka na ten moment wydana przed dwoma laty płyta „RTJ4”, duet ogłosił już jednak, że przymiarki do nagrania części piątej już się rozpoczęły! W międzyczasie natomiast Killer Mike prezentuje pierwszy, od czasu wspomnianego, ostatniego solo, numer podpisany już tylko swoją ksywą

„RUN”. Tak brzmi tytuł pierwszego od prawie dziesięciu lat solowego numeru Killer Mike’a. Współtwórca Run The Jewels numeru nie nagrał jednak sam. W gościach pojawiają się bowiem Dave Chappelle oraz Young Thug. Singiel, wraz z teledyskiem, zaprezentowano 4 lipca, czyli w Dzień Niepodległości. I oczywiście nic nie jest tutaj przypadkowe. Killer Mike od lat walczy w obronie praw czarnoskórych obywateli USA, wytykając nieprawidłowości w systemie prawnym, jak i piętnując nadal obecną, bezsensowną niesprawiedliwość na tle rasowym. Jeśli można o jakimś raperze powiedzieć, że całym sobą walczy o równouprawnienie swojego środowiska, to z pewnością jest nim właśnie Killer Mike. A teraz, stający także w obronie jednego z gości, których zaprosił do swojego premierowego singla „RUN”. I tutaj zaczyna nam się kolejna historia z tym utworem związana. Obecny w tym utworze Thugger pod koniec maja, wraz z Gunna, trafił bowiem za kratki pod zarzutem brania udziału w działalności ulicznych gangów w Atlancie. Samo aresztowanie Young Thuga nastąpiło w skutek działania ustawy zwanej RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations). Singiel „RUN” natomiast, za którego produkcją stoi No I.D. jest niczym innym, jak apelem Killer Mike’a przeciwko zapuszkowaniu Young Thuga.

Killer Mike już wielokrotnie wygłaszał swoje stanowisko, że teksty rapowe nie powinny być wykorzystywane jako dowody w sprawach sądowych. Nakreślając jednocześnie, że w przypadku innych muzycznych gatunków, takie sytuacje nie mają miejsca. Mike zobrazował to w sposób najprostszy, przytaczając chociażby piosenki Johnny’ego Casha, również o popełnianych zbrodniach opowiadające. Samych raperów z kolei określając jednocześnie jako kreacje.

„Chcę solidaryzować się z czarną sztuką. Trzymajcie więc ręce z daleka od czarnej sztuki. Chcę, aby solidarności dla Gunna i Thuga, których zgodnie z naszą konstytucją uważa się za niewinnych, chyba, że udowodni się ich winę. Uważa się, że są niewinni, człowieku. Ci dwaj mężczyźni, z którymi spędziłem dwa tygodnie podczas nagrywania byli przywódcami ludzi pracy. Byli liderami kreatywnych ludzi. W tym pomieszczeniu byli przywódcy ludzi, którzy nie mieliby pracy i możliwości. To, czego nie widziałem, to przywódcy gangu w tym pokoju. To, czego tam byłem świadkiem, to muzycy tworzący muzykę, stwarzający możliwości dla ludzi, zarabiający pieniądze, tworzący te wyimaginowane postacie, którymi jesteśmy.”

– Killer Mike

„RUN”, aby jeszcze dosadniej podkreślić przesłanie utworu, zobrazowano także teledyskiem. Wyreżyserowany przez Adriana Villagomeza, rozpoczynający się monologiem Dave’a Chappelle, przedstawia nam kluczowe momenty historii Stanów Zjednoczonych, w których obecny jest również i Killer Mike. Społecznie zaangażowanego rapera widzimy zatem na polu bitwy walczącego z konfederatami czy nazistami. W tym stanowiącym głęboką metaforę teledysku do „RUN” nieobecny jest jednak , z przyczyn opisanych powyżej, Young Thug. Dostrzec możemy za to powiewającą flagę z napisem ’Free Thug, Protect Black Art, Free Gunna’.

„Chciałem, aby ten film, zainspirowany monologiem Dave’a Chappelle na początku, ilustrował, że to jest walka, duchowa walka, która toczy się każdego dnia.
Ten klip przedstawia wojnę, która toczy się między Fox, CNN, MSNBC. Przybliża wojnę, jaka toczy się między śpiącymi i przebudzonymi. Reprezentuje, w bardzo, bardzo prostych słowach, tych z nas, którzy są sprawiedliwi, którzy są pełni nadziei i nadziei.”

– Killer Mike

(Fot. główna – kadr z video „Run”)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: