Łona, Konieczny i Krupa zapowiadają album „TAXI”

Opublikowano: 23/06/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Na scenę wkracza właśnie nowe trio w składzie Łona x Konieczny x Krupa. Raper ze Szczecina nie wymagający przedstawienia wraz z muzykami zespołu Siema Ziemia stworzył album zatytułowany „TAXI”. Zainspirowany rozmowami z taksówkarzami i taksówkarkami, które przeprowadził sam Łona oraz Zuza Głowacka, producentka wykonawcza projektu „TAXI”.

Łona, po trzech latach od ostatniej płyty z Webberem, czyli EP „Śpiewnik Domowy”, i aż siedmiu od długogrającego albumu „Nawiasem Mówiąc” wraca z nowym projektem. Pierwszym realizowanym bez udziału producenta, z którym Łonson nagrał dotąd wszystkie swoje płyty. Beaty Łebsztyka zastąpi warstwa brzmieniowa autorstwa Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupy – muzyków ze składu Siema Ziemia. Nie jest to jednak jedyna duża zmiana na artystycznej drodze Łony. Drugą jest zmiana… Wydawcy! Za wydanie projektu Łona x Konieczny x Krupa nie jest bowiem odpowiedzialny label Dobrzewiesz Nagrania, a Def Jam Recording Poland. I właśnie ze strony tej wytwórni pojawiły się w dniu dzisiejszym pierwsze zapowiedzi „TAXI”.

Ta opowieść, oraz inne jej podobne, stały się inspiracją dla tria Łona x Konieczny x Krupa. W tym składzie twórcy utkali album  „TAXI” którego podwalinami są rozmowy z taksówkarzami i taksówkarkami prowadzone przez Łonę i Zuzę Głowacką . Dając słuchaczom uniwersalną, a przy tym osobistą wypowiedź o współczesności. Muzycznie zaczepioną między hip-hopem, jazzem i elektroniką.

Z jednej strony są w tym elementy reportażu, bo stoją za tym długie godziny rozmów z taksówkarzami. Oni mają wyjątkową perspektywę: widzą z bardzo bliska, a równocześnie trochę z boku; obserwują fragmenty życia chowane pod płaszczykiem tajemnicy, choć sami w tej tajemnicy zwykle nie uczestniczą. Z drugiej strony dobór tych historii jest więcej niż subiektywny, często służyły mi tylko za materiał, by opowiedzieć swoją prawdę o świecie i ludziach. Mnie to zresztą od zawsze intrygowało — taksówkarze są raczej nielubiani jako grupa zawodowa, uczciwie na to zresztą zapracowali, bo zwykle chowają się za opryskliwą powierzchownością; trochę tacy mistrzowie polskiej podwójnej gardy. A najciekawsze właśnie jest to, co się za tą gardą skrywa.

– Łona

„TAXI” określić można zatem jako muzyczną opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Sercem tego świata są autentyczne historie taksówkarzy, taksówkarek i ich pasażerów. Album powstał na gruncie projektu społeczno-artystycznego prowadzonego przez Zuzannę Głowacką, którego początki sięgają 6. edycji festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. „TAXI” w swej idei jest natomiast próbą uchwycenia poetyki miasta, na którą składają się historie jego mieszkanek i mieszkańców. Wiele z tych historii słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Mówią, że gdyby je zebrać, można napisać książkę. Twórcy podążyli więc szlakiem kultowych taksówkarskich miejscówek. Rozmawiali z kierowcami taxi i ubera. Jeździli taryfą tropiąc nocne historie, a sam Łona zaliczył nawet krótki epizod jako kierowca. Wyszła z tego wciągająca podróż, w której znajdziemy odbicie transformacji kulturowej, współczesnych konfliktów, czy też sentymentalnych lub zabawnych historii rodem z filmów Jarmuscha.

Łona x Konieczny x Krupa 3 Fot. Marek Kowalczyk VISTRAD

Album „TAXI” wraz z nieszablonowym merchem zostanie wydany nakładem Def Jam Recordings Poland jesienią tego roku, a już w najbliższym czasie usłyszymy pierwszy singiel „Żeby nie skłamać”. Zespół przygotował także niespodziankę dla uczestników największej trasy koncertowej w Polsce – Męskie Granie. Już w sobotę 24 czerwca podczas drugiego przystanku trasy w Poznaniu będzie można zobaczyć przedpremierowy koncert projektu.

Łona x Konieczny x Krupa 4 Fot. Marek Kowalczyk VISTRAD

(Fotografie: autor Marek Kowalczyk VISTRAD / mat. prasowe Def Jam Recordings Poland)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: