PRO8L3M singlem „Nicea” zapowiada album „PROXL3M”

Opublikowano: 07/09/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Jest taki PRO8L3M, którego oczekują wszyscy. I nareszcie doczekaliśmy się. Po kilku miesiącach domysłów i nieoficjalnych informacji, ostatecznie mamy konkretne wiadomości o nowym albumie duetu Oskar i Steez. Na dziesiątą rocznicę działalności PRO8L3M zapowiada „PROXL3M” – wydawnictwo, którego premiera odbędzie się 1 grudnia nakładem wytwórni 2020, a które właśnie, wraz z uruchomieniem preorderu, zapowiedziano singlem „Nicea”.

Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Oskar i Steez unikają podążania za trendami w gatunku. Budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową. Duet zachwyca też wyjątkowym storytellingiem. Płyty i mixtape’y PRO8L3M-u od samego początku wyróżniały się swoim konceptualnym charakterem, dekonstruując wizję współczesnej Polski zrodzonej w burzliwym okresie transformacji i opisując dynamiczną wizję nocnego życia wielkiego miasta. Każda z nich to opowieść trzymająca w napięciu niczym sensacyjne kino. Pełna scen przemocy i seksu, ale też prawdziwych, wstrząsających emocji, które pojawiają się, gdy opada kamienna maska. A jak zapowiada się nadchodzący, jubileuszowy „PROXL3M”?

„To koncept album o przewrotnym charakterze, na którym duet pozwala sobie na zabawę dotychczasową konwencją, zarówno lirycznie, jak i muzycznie. Ze względu na rocznicowy charakter, znajdą się na nim również odniesienia do innych produkcji zespołu”. 

Pierwszym natomiast klipem zapowiadającym wydawnictwo „PROXL3M” jest obraz nakręcony do utworu „Nicea”. Teledysk powstał dzięki współpracy PRO8L3M-u z Betclic w ramach międzynarodowego konkursu młodych twórców – Papaya New Directors. „Nicea” w reżyserii jest Piotr Matejkowskiego jest drugą z siedmiu tegorocznych produkcji Betclic Studios. Domu produkcyjnego i platformy wideo wiodącego bukmachera w Polsce.

„W historii poznajemy głównego bohatera płyty, w tej roli Andrzej Chyra, który przypadkiem spotyka się ze światem współczesnego rapu i widzi w nim nieudolne próby naśladownictwa jego własnej rzeczywistości. Tekst utworu, począwszy już od skitu z intra, daje słuchaczowi narzędzia interpretacyjne, by złapać właściwą optykę pozwalającą przejrzeć na wylot fantazję na temat trapowo-drillowych klimatów”.

PRO8L3M – PROXL3M – szczegóły

Wraz z premierą singla „Nicea” wystartował także preorder nowego PRO8L3M-u. Na stronie pro8l3m.pl wydawnictwo “PROXL3M” nabyć można w trzech wersjach. We wszystkich znajdziemy drugie, instrumentalne CD, a także dodatkowym numerem, który nie trafi do sieci. Obok tego Oskar i Steez przygotowali również edycje specjalne i limitowane. Jedną z nich umieszczono w wyjątkowym  opakowaniu stworzonym w technologii druku 3D, zaprojektowanym specjalnie pod album “PROXL3M” przez WOLF3D. Druga z kolei zawiera album umieszczony w wersji cyfrowej na telefonie Nokia 2660 Flip. Burner z klapką będzie przepustką do gry rozszerzającej świat płyty na powstałą społeczność posiadaczy tego wyjątkowego artefaktu. Każdy z telefonów będzie zawierać nie tylko dodatkowe materiały cyfrowe (pliki audio, grafiki, zdjęcia itd.), ale też książkę telefoniczną z numerami do wszystkich posiadaczy tej edycji albumu. Anonimowi uczestnicy będą mogli wchodzić w interakcję ze sobą nawzajem, a także nawet z artystami.

PRO8L3M-PROXL3M-preorder

(Fot. główna i tekst – źródło: mat. prasowe 2020 label)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: