Święta na rapie, czyli nasza lista świątecznych numerów

Opublikowano: 24/12/2020
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

W czasie Świąt 2018 wrzuciliśmy Wam listę naszych ulubionych rapowych świątecznych numerów. W tym roku na Gwiazdkę mamy dla Was ową listę w wersji extended. W sam raz na moment przed rozpoczęciem świętowania i oczekiwania na brodatego grubasa z workiem prezentów. Niech się Wam świątecznie zrobi również w głośnikach. Wesołych Świąt!


Słoń & Dope D.O.D. – Xmas 2019

Są to jednak Święta inne niż dotychczas, zaczynamy zatem hardkorowo. Jednym ze świeższych rapowych numerów ze świątecznym klimatem jest ten, który w zeszłym roku zaserwowali nam Słoń & Dope D.O.D. Nie jako proroczo przed tegoroczną Gwiazdką, gdyż to właśnie Święta 2020 śmiało określić można jako „chore święta”, a singiel „Xmas 2019” śmiało zatytułować można by „Xmas 2020” i wierzymy, że opublikowany w tym roku zrobiłby niemałe zamieszanie.


Run The Jewels – A Christmas F*cking Miracle

By przywołać ducha Świąt spieszy jednak duet Run The Jewels. Naturalnie, Killer Mike & El-P robią to w swoim, przewrotnym stylu. „A Christmas F*cking Miracle” nie jest numer zbyt optymistycznie nastrajającym, ale takie właśnie mamy tegoroczne Święta.


Eazy-E – Merry Muthafuckin Xmas

Jednak, że właśnie nastający czas Świąteczny przez panującą pandemią nie jest taki jak sobie to dotychczas wyobrażaliśmy, to partykuła wzmacniająca „pierdolone”, aż nasuwa się sama. A jak już tak określiliśmy Święta to naturalnym skojarzeniem jest numer autorstwa Eazy’ego-E. Tak się właśnie składało życzenia w Compton.


Gucci Mane – Jingle Bales

Z Compton przenosimy się do Atlanty, gdyż to tam słychać świąteczne dzwoneczki i dzwonki sań. Gucci Mane jak na prawdziwego Gwiazdora przystało rozpoczyna świętowanie na bogato! A my razem z nim!


Puff Daddy ft RUN DMC, Mase, Salt & Pepa, Onyx and Keith Murray – Santa Baby Remix

Święta to jednak Święta i trzeba się pozytywnie nastroić. I tutaj z pomocą przychodzi nam Puff Daddy, który razem z RUN DMC, Mase’em, Snoop Doggiem, duetem Onyx, Keithem Murray’em i Salt & Pepa stworzył prawdziwą rapową kolędę, którą polecamy sobie włączyć dla wprowadzenia się w świąteczny nastrój.


Tha Dogg Pound – I Wish

Mimo, że Święta Bożego Narodzenia kojarzą się większości ze śniegiem, mrozem i podstarzałym brodaczem pojawiającym się niepostrzeżenie w naszych kominach z workiem pełnym prezentów, nie oznacza to, że ten stereotyp nie może zostać przełamany. I tu wychodzimy na przeciw pozycją w iście gangsterskim stylu rodem ze słonecznej Kalifornii. Tha Dogg Pound w kawałku „I Wish”… Zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że to jeden z lepszych świątecznych kawałków ever.


PDG Kartel – PDG Kolęda

Dla nas – najlepsza polska rapowa świąteczna kolęda. „Ośmiu najgorszych gwiazdorów pod słońcem”, czyli Rafi, Koni, Sheller, Qlop, Gural, Ramona, Bubel i Matheo, odpowiedzialny za miażdżący świąteczny beat odwiedzili nas z tym numerem w 2009 roku, a regularnie wracamy do niego gdy wszędzie czuć już jedynie kapustę z grzybami.


R.A. The Rugged Man & Mac Lethal – Crustified Christmas

Tej dwójki i tego numeru nie mogło u nas zabraknąć w tym zestawieniu. R.A. The Rugged Man & Mac Lethal nagrali numer o tym jak oni widzą Święta i z czym im się kojarzą, czyli wiemy już, że nudnawo nie będzie. Do tego mamy klip, z którego wprost kipi świątecznych szaleństwem. Ho, ho, ho!


Run-DMC – Christmas in Hollis

Chyba najbardziej znana rapowa kolęda, a wielu hiphopowym głowom ten numer Run-DMC towarzyszył przy ubieraniu choinki już za wczesnego dzieciaka. „Christmas in Hollis” nagrane zostało w 1987 roku jako utwór charytatywny na albumie „A Very Special Christmas”. Była to seria składanek z muzyką świąteczną wydawanych by wesprzeć Olimpiadę Specjalną. Run-DMC znaleźli się obok m.in. Madonny, US, Bruce’a Springsteena i Whitney Houston, a nad całością czuwał Jimmy Iovine.


Moka Only – Take A Holiday

Ciężko wyobrazić sobie okres świąt, bez kolejnej odsłony Martian X Mas wypuszczanej rok rocznie od 2004 r przez byłego członka Swollen Members – Moka Only. Na nasz wybór padł track zatytułowany „Take A Holiday”, który znajduje się na Martian X Mas 2015.


Snoop Doggy Dogg ft. Daz Dillinger, Nate Dogg, Tray Deee, Bad Azz – Santa Claus Goes Straight to the Ghetto

Gangsterzy z Zachodniego Wybrzeża lubili święta Bożego Narodzenia. Tak bardzo, że Suge Knight wydał krążek „Christmas on Death Row”. Materiał w całości utrzymany w świątecznym klimacie oczywiście w takiej mierze jakiej udało się to raperom nagrywając dla Death Row Records. Numer wraz klipem stanowi pozycję obowiązkową w najbliższe dni u każdego fana West Coastu.


DMX – Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Hardkorowi raperzy na wschodnim wybrzeżu również łagodnieli w obliczu nadejścia grubasa w czerwonym i jego gangu reniferów. Numer pozostawia dużo do życzenia, nie jest najlepszą rzeczą jaką wyszła od DMX’a, ale i tak fajnie odpalić sobie „Rudolph the Red-Nosed Reindeer” skoro nawet i takiego Dark Man X’a roznosi duch Bożego Narodzenia.


donGURALesko & Michał Urbaniak – Świąteczna Serenada

Nie można powiedzieć tego natomiast o naszych rodzimych mc’s, którzy w porównaniu do kolegów po fachu zza Oceanu świątecznych numerów wypuścili zaledwie trochę. I dlatego też ponownie witamy w naszym gwiazdkowym zestawieniu donGURALesko, który wraz z Michałem Urbaniakiem w zeszłym roku uraczył nas „Świąteczną Serenadą” – pięknym, refleksyjnym utworem, który do Świąt nastraja w nas w zupełnie inny sposób niż pozostałe kawałki jakie tutaj znajdziecie. Ale chwila spokoju również jest potrzebna.


TLC – Sleigh Ride

I dla równowagi, kolejny ultra świąteczny numer. I chyba posiadający największy „christmas vibe” ze wszystkich jakie Wam w tym zestawieniu zamieściliśmy. Jeśli chcecie coś puścić dziewczynie żeby było i świątecznie i nastrojowo, albo zamienić kolędy na „jedynce” w domu rodziców na coś co od razu nie sprawi, że domownicy zakrztuszą się właśnie spożywanym karpiem to „Sleigh Ride” jest idealne.


52 Dębiec – Kryszmas Alkoholis

Czego z pewnością powiedzieć nie można o tym numerze. „Kryszmas Alkoholis” zamieszczamy głównie z sentymentu za czasami, w których po wstaniu od wigilijnego stołu ruszało się w równie świąteczny melanż z kumplami. Panowie z Pięć Dwa Świąt raczej już też w ten sposób nie spędzają, no ale powspominać stare czasy przy Świętach to praktycznie tradycja.

Jeszcze raz, Wesołych Świąt życzy załoga blenderrap.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: