Tych koncertów na Hip Hop Kempie przegapić nie można

Opublikowano: 13/08/2019
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Kiedy piszemy ten tekst do otwarcia bram Festiwalu z Atmosferą pozostała już tylko niewiele ponad doba. W redakcji blendera przebieramy już nogami, i podejrzewamy, że każdy wybierający się na tegoroczny Hip Hop Kemp na stan podobny do naszego. Line-up’owo wszak organizatorzy tego święta hiphopu w Hradec Kralove nas rozpieścili w tym roku, i to bardzo. A i sam festiwal przechodzi mały renesans. Kilka zmian na lepsze (nie mówimy tu o tym co dzieje się poza terenem Kempa) widocznych było już w zeszłym roku, w tym również dołożono kilka nowości, których sami ciekawi jesteśmy.

Skupimy się jednak na ten moment jeszcze na najważniejszych aspekcie Hip Hop Kempu – koncertach. A tych jest w tym roku wyjątkowa spora liczba. Najlepiej świadczy o tym drugi dzień Festiwalu z Atmosferą. W piątek bowiem koncerty zaczną się już przed południem i potrwają do godziny trzeciej w nocy. Najtwardsze hiphopowe głowy mogą zrobić sobie istny koncertowy maraton! A Wy, żeby się w tej grubej liczbie koncertów płynnie ogarnąć, sprawdźcie naszą listę czego ominąć nie możecie na pewno. Jedziemy z tym!

Mix Master Mike – czwartek, godzina 19.45-20.45 (Main Stage)

Nie jest to dla nas pierwsza okazja żeby zameldować się w pierwszym, oficjalnym dniu Kemp, pod sceną główną. Wpadniemy pewnie już na koncert otwierający, który zagra YBN Nahbir. I zapewne już tam zostaniemy. Kolejno na Biszu & B.O.K., oraz na duecie Apollo Brown & Rapper Big Pooh. Co by się jednak na terenie Festiwalu z Atmosferą nie działo, ile dobrych mord byśmy nie spotkali, to o godzinie 19.45 pod sceną główną znajdziecie nas na bank! W końcu imprezę na 18. urodzinach Hip Hop Kempu rozkręci legendarny Mix Master Mike.  Panie i Panie, szanowni Kempowicze, Jeden z najważniejszych dj’ów w grze i mający na nią niesłychany wpływ, dwukrotny zwycięzca DMC World DJ Championship i wielu innych zawodów, i przede wszystkim, DJ kultowego zespołu Beastie Boys. Czy trzeba dodawać coś jeszcze? Michael Schwartz otwierał Igrzyska Olimpijskie, grał seta w Białym Domu i jeździł w trasy koncertowe z Metalicą i Cypress Hill. A teraz Mix Master Mike zagra na Kempie!

Freddie Gibbs – czwartek, godzina 20.45-21.45 (Main Stage)

Rozkręceni przez Mix Master Mike’a już nigdzie spod “maina” się nie ruszamy. I Wam też nie radzimy. Raczej nie życzyłby sobie tego gangster z Gary, który do Hradec wpadnie zagrać kilka numerów ze swoich, w większości, rewelacyjnie przyjmowanych albumów. Zwłaszcza z tego ostatniego, nagranego do spółki z Madlibem. To będzie wyjątkowy koncert, bo i też wyjątkową postacią jest Freddie Gibbs. Nic już więcej pisać nie będziemy. Przeżyjcie to sami.

Hocus Pocus – czwartek, godzina 22.00-23.00 (Main Stage)

W tym przypadku wystarczyć powinno, że napiszemy iż tegoroczna edycja Hip Hop Kempu może być ostatnią okazją żeby zobaczyć ten jeden z najlepszych europejskich rapowych zespołów na żywo. Hocus Pocus odwiedzili teren lotniska w Hradec Kralove dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2006 roku, a następnie w 2011 kiedy to zagrali niesamowity koncert wraz z DJ’ską ekipą Beat Torrent. Teraz, grupa dowodzona przez genialnego 20syla powraca na Hip Hop Kemp by zagrać jeden z ostatnich koncertów na żywo w karierze! Czytając ten artykuł macie jakieś cztery okazję na różnych francuskich festiwalach, by usłyszeć takie numery jak np. “Hip-Hop”, “Vocab!” czy “Zoo” na żywo, następnie na 18. urodzinach Kempu, a po Festiwalu z Atmosferą okazji by sprawdzić jak brzmi materiał z albumów “73 Touches”, “Place 54” czy “16 Pièces” w koncertowym wydaniu pozostają już Wam jedynie dwie, ponownie we Francji. Tego, że Hocus Pocus to sceniczne wulkany energii, a ich występ będzie istną petardą chyba specjalnie podkreślać nie musimy. Jak i tego, że 20syl, DJ Greem, David Le Deunff , Antoine Saint-Jean i reszta ekipy to jeden z najważniejszych europejskich rapowych zespołów.

Pawbeats Liveband + VNM, Bisz, Dwa Sławy, Oxon, Proceente – piątek, godzina 21.00-22.00 (Main Stage)

Bardzo cieszy nas, że organizatorzy Hip Hop Kempu postanowili zaprosić na 18. edycję Festiwalu z Atmosferą Pawbeatsa wraz z jego Livebandem oraz, że wraz z nim do Hradec Kralove przyjadą VNM, Bisz (który zagra również koncert ze składem B.O.K.), Dwa Sławy (na osobny koncert Radka i Astka też będziemy mogli się udać), Bonson, Oxon i Proceente by wspólnie sieknąć koncert, który na długo zapadnie w pamieć wszystkim zebranym pod sceną i pobliskiej górce. Raperzy wiedzący i umiejący grać bardzo dobre koncerty z całkowicie odmiennymi stylami, żywe instrumenty i jeden z najbardziej utalentowanych, nieszablonowych i płodnych polskich producentów, który trzyma to wszystko w ryzach. Bądźcie tam!

Black Milk – piątek, godzina 15.00-16.00 (Main Stage)

Raper i producent z Detroit stare wojskowe lotnisko w Hradec Kralove odwiedził już trzykrotnie i sądzić śmiemy, że każdy kolejny jego występ na Hip Hop Kempie był lepszy od poprzedniego. Teraz, po pięciu latach Black Milk wpada na Festiwal z Atmosferą z porcją nowej muzyki, którą zaprezentuje nam z live bandem. A do tego Zahartowany współpracą z Jackiem Whitem i Robertem Glasperem i setem na Boiler Room. Przewidujemy, że będzie to koncert z gatunku tych magicznych.

Smif-N-Wessun & Champion Sound – piątek, godzina 19.00-20.00 (Main Stage)

Bez porcji solidnego boom-bapu również Hip Hop Kempu sobie nie wyobrażamy. A jeśli dostarczyć mają go nam zawodnicy z legendarnego kolektywu Boot Camp Click to pospiesznie kończymy langosza czy chińskie nudle i lecimy pod scenę. Koncertu Smif-N-Wessun przegapić nie można z kilku powodów. TekSteele w grze obecni aktywnie od ponad dwóch dekad dostarczając nam regularnie solidną porcję klasycznego rapu na wysokim poziomie, a wydany w tym roku album “The All” dowodzi, że nadal pozostają przy tym świeży. Do tego nowojorczycy na scenie odznaczają się wyjątkową energią, Festiwal z Atmosferą jest więc miejscem dla nich. A naszym w tym czasie będzie miejsce pod sceną z rękami wysoko w górze. I Wam również to polecamy!

Masego – piątek, godzina 23.00-00.00 (Main Stage)

Festiwale to różnorodność. I nie inaczej jest z Festiwalem z Atmosferą. Odchodzimy na chwilę od typowego rapu i czas na Masego Music. Urodzony w Kingston wokalista i producent wraca po dwóch latach na Hip Hop Kempie już po wydaniu debiutu na LP i jako jeden z najciekawszych obecnie głosów współczesnego soulu i r&b. Pobujać się w kempowej atmosferze do muzyki Masego i brzmienia żywych instrumentów, które towarzyszyć mu będą na scenie to zdecydowanie jeden z ważniejszych punktów naszego sierpniowego pobytu w Hradec Kralove.

Tech N9ne – piątek, godzina 00.00-01.00 (Main Stage)

Tutaj raczej nikogo nie zaskoczymy. Wszak założyciel Strange Music jest przez wielu Kempowiczów jednym z bardziej wyczekiwanych artystów. Bez wątpienia główny headliner 18. edycji Hip Hop Kempu. W Hradec Kralove pojawi się po raz pierwszy i pewni jesteśmy, że rozpali na scenie ogień jakiego jeszcze nie było. Tech w swoim przebogatym muzycznym dorobku posiada bangery prze okrutne, na scenie jest istnym wulkanem energii, co będzie się działo pod sceną możecie się więc domyślać! Aaron Dontez Yates wypuścił w tym roku krążek “N9na”, więc z pewnością część koncertu poświęcona będzie materiałowi z tej płyty. Pewni jednak jesteśmy, że starsze kawałki Tech N9ne’a, te najbardziej wyczekiwane przez Kempową publiczność, również usłyszymy z głównej sceny Hip Hop Kempu! I jeszcze raz: będzie ogień! Przygotujcie się na to!

Brother Ali – piątek, godzina 02.00-03.00 (Backspin Stage)

W momencie gdy organizatorzy Hip Hop Kempu ujawnili, że jednym z wykonawców na tegorocznej edycji jest Brother Ali napisaliśmy, iż Braciszek kuma słoneczny klimat Festiwalu z Atmosferą jak mało kto. I nie ma w tym nic przesadzonego. Ali Douglas Newman udowodnił to już raz, w 2008 roku kiedy to wpadł do Hradec Kralove wraz ze Slugiem z Atmosphere. Na 18. urodziny Kempu wpada solo, ale pewni jesteśmy, że rozrusza kempową publiczność równie dobrze. Brother Ali nagrał od tego czasu trzy longplay’e i taką samą ilość epek. Materiału do zaprezentowania trochę więc reprezentant Rhymesayers ma. A, że dyskografia Aliego jest wyjątkowo wyrównana i utrzymana na wysokim poziomie to polecamy tak zagospodarować sobie kempowy dzień, aby pomimo szeregu atrakcji jakie dostarcza Festiwal z Atmosferą znaleźć się na jego koncercie.

Crimeapple & DJ Skizz – sobota, godzina 16.00-17.00 (Main Stage)

Trochę brudnego, ulicznego brzmienia na Hip Hop Kempie też się przyda. I tutaj z pomocą przychodzi nam Crimeapple, który w ubiegłym roku znalazł się na liście “ośmiu undegroundowych raperów, których powinniście znać” sporządzoną przez magazyn Complex. Uliczny styl przesiąknięty gangsterską rzeczywistością Nowego Jorku, łączenie wersów w angielskim i hiszpańskim języku, autentyczność i ostry charakter. No i wypuszczony właśnie album, za którego brzmienie odpowiada DJ Muggs z Cypress Hill. My Crimeapple’a widzimy, w którymś z hangarów, gdzie jego dudniące beaty i mocna nawijka sprawdzą się idealnie. Będzie dobrze!

Clear Soul Forces – sobota, godzina 18.30-19.45 (Backspin Stage)

Pozostajemy na chwilę w Detroit, a bardziej to Detroit jeszcze mocniej zaznacza swoją obecność w Hradec Kralove gdyż z Miasta Tłoków jest również ekipa Clear Soul Forces. A, że przy okazji tworzący ją mc’s  E-Fav, L.A.Z., Noveliss oraz Ilajide, który zajmuje się także produkcją, swoimi nagraniami bardzo efektownie nawiązują do brzmienia złotej ery hiphopu miło kojarząc się z np. Jurassic 5 czy The Pharcyde to bardzo ciekawi jesteśmy ich występu na żywo. Bujające beaty, gęsta trueschoolowa nawijka, podrywające refreny i bijąca z tego wszystkiego zajawka oraz świeżość. Koncertu Clear Soul Forces na 18. edycji Hip Hop Kempu nie przegapimy na pewno. I Wy również nie powinniście.

Tede/Abel – sobota, godzina 20.00-21.00 (Main Stage)

Tede zapowiedział, że na Kemp przyjedzie promować swój najnowszy album “Karmagedon”, ale i że spojrzy również na swój repertuar przekrojowo. Czekamy więc, na te największe bangery w dorobku szefa NWJ, a ma on ich na koncie całkiem sporo. TDF’a na scenie wspierać będzie Abel, co gwarantuje nam, że w sierpniu w Hradec usłyszymy także wspólne, bardzo udane z resztą, numery jakie panowie nagrali wspólnie. A tych również trochę jest. Tede i Abel, pomimo wieloletniej muzycznej współpracy, nie grają wspólnych koncertów aż tak często, 18. edycja Hip Hop Kempu w tej kwestii również jest wyjątkowa.

EarthGang – sobota, godzina 23.00-00.00 (Main Stage)

Na protegowanych J. Cole’a i reprezentantów Dreamville Records jest Stanach obecnie spory hype, a Olu aka Johnny Venus i WowGr8 aka Doctur Dot obecnie cały czas są w trasie koncertowej po swoim kraju, to EarthGang znalazł chwilę by odwiedzić Stary Kontynent i zrobić nie małe show na 18. edycji Hip Hop Kempu. Czy jakiś powód jest jeszcze potrzebny. Duet ze sporym szacunkiem do funkowo-soulowej tradycji, sami o sobie mówią, że są hip-hopem w najczystszej postaci i obecnie zaliczają dość mocne zainteresowanie swoją twórczością, mimo że, EarthGang na scenie obecny jest już dobrych kilka lat. Przyjdźcie na ich koncert, żałować nie będziecie na pewno, a zaraz o tej dwójce z Atlanty zrobi się głośno!

Pharaohe Monch – sobota, godzina 00.00-01.00 (Main Stage)

No i mamy finał 18. urodzin Hip Hop Kempu! Finał, jaki sami moglibyśmy sobie wymarzyć. Wybór Pharaohe Moncha na koncert zamykający występy na scenie głównej jest strzałem w dziesiątkę. Potem w tym miejscu będą już tylko zgliszcza. Taki będzie ogień! Zobaczycie! Historia rapera z Queens z Festiwalem z Atmosferą trwa od roku 2008 kiedy to niestety nie dotarł na teren Festiwalu z Atmosferą. Na marginesie dodamy, że tamtą edycję HHK dopadła istna “klątwa faraonów”. Na Kemp nie dotarła bowiem również super grupa Army of Pharaons. Monch zrehabilitował się dwa lata później, i na jubileuszowej 10. edycji Hip Hop Kempu zagrał wraz z Showtime’em koncert dosłownie piękny. A wrażenia, gdy ze sceny poleciało emocjonalne “Clap” pozostaną z nami już na zawsze. I na tegorocznej edycji liczymy na wrażenia podobne. Potężne rapowe bangery przemieszane z numerami bardziej spokojnymi i soulowymi. Moc wrażeń gwarantowana. A to co będzie się działo przy “Simon Says”, jednym z nieoficjalnych hymnów Hip Hop Kempu (kto pamięta edycję kiedy ten numer leciał prawie ze wszystkich hangarów?), również możecie się domyślać, jeśli dotąd tego nie przeżyliście. My Wam podpowiemy, że hook “Get the fuck up/Simon says, “Get the fuck up/Throw your hands in the sky” usłyszy każdy komu w tym czasie przydarzy się gdzieś przysnąć na terenie festiwalu. My ciary już mamy!

 

To oczywiście nie wszystkie warte uwagi koncerty na tegorocznej edycji Hip Hop Kempu! Jest przecież jeszcze duety Masta Ace & Marco Polo, Blu & Exile, Apollo Brown & Big Pooh, newschoolowiec YBN Nahmir będący ubiegłorocznym Freshmanem XXL’a, rozkręcający dopiero swoją karierę Choosey czy też Kalifornijczycy z Audio Push. Czeka nas także set The Alchemista, którego to producenta raczej nie musimy Wam przedstawiać oraz koncerty bardzo silnej reprezentacji naszego kraju w postaci Słonia, Bisza & B.O.K., Sariusa i Mielzky’ego. A to przecież i tak nie wszystkie koncerty jakie zaplanowali dla nas organizatorzy 18. edycji Hip Hop Kempu. Ze wszystkimi zapoznacie się na oficjalnej stronie Festiwalu z Atmosferą, z wpisów publikowanych na facebooku Hip Hop Kempu oraz oczywiście u nas.

Kultowy już Kemp odbędzie się między 15 a 17 sierpnia, tradycyjnie na terenie lotniska w oddalonym o 50 kilometrów od polskiej granicy, Hradec Králové. Ten festiwal od lat cieszy się mianem najbardziej hiphopowego święta w tej części Europy – to tutaj łączą się wszystkie 4 filary najpiękniejszej pasji świata. Poza masą rapowych koncertów czekają tu na Ciebie turnieje breakdance, legendarne bitwy freestylowe, rampy deskorolkowe, dziesiątki metrów ścian do graffiti oraz przede wszystkim – tysiące pozytywnie nastrojonych ludzi z całego świata! Gdy dorzucimy do tego sierpniowe słońce i zimne czeskie piwko to w efekcie otrzymujemy idealny pomysł na zajawkowy urlop z ekipą! Karnety zapewniające wejście na wszystkie 3 dni festiwalu, oraz poprzedzający go, środowy warm-up cały czas są w sprzedaż. Znajdziecie je na polskiej stronie imprezy – www.hhk.pl. W sprzedaży są również, cały czas, bilety jednodniowe na 18. urodziny Hip Hop Kemp! A żeby się do tego święta jeszcze lepiej przygotować, łapcie tradycyjny już, kempowy mixtape’a od DJ’a Possitive’a. No i widzimy się jutro w Hradec!

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: