Wyjątkowa premiera wyjątkowego singla donGURALesko

Opublikowano: 19/05/2019
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

“20” – najnowszy numer i teledysk donGURALesko swoją premierę miał w wyjątkowych okolicznościach. Powstały w oparciu o książkę “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” numer wraz z klipem, w którym Guralowi towarzyszy jej autor, profesor Timothy Snyder, zaprezentowany został podczas mającej wczoraj miejsce poznańskiej Nocy Muzeów.

Zrealizowane przez makemake, Fundacja Malta i Bękartów najnowsze video donGURALesko zapowiadające album “Latające Ryby” wyświetlane było przez kilka godzin w specjalnie do tego celu ustawionym na Placu Wolności czerwonym autobusie, którego wnętrze zaaranżowane zostało na salę kinową. Klip obrazuje wyprodukowany przez The Returners numer powstały na podstawie wspomnianej książki, w której autor charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące im nastroje społeczne. W “20” poznański raper i amerykański historyk mocno interesujący się Polską i Europą Wschodnią mówią wspólnym głosem: “nie bądź posłuszny z góry”, “nie becz tak, jak inne owce”, “bierz świat w swoje ręce” i przypominają o konieczności udziału w absolutnie każdych wyborach.

Co ciekawe, do współpracy Gurala i uznanego na świecie profesora doszło za sprawą telefonu jaki pomysłodawca i realizator całego projektu Michał Merczyński wykonał do…. Asfalt Records. O kulisach zaangażowania donGURALesko do społecznej akcji “Nic o nas bez nas”, której ideą jest zachęcenie do obywatelskiej aktywności i głosowania szef festiwalu teatralnego Malta Festiwal opowiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: 
“Zastanawiałem się, co zrobić, żeby ta książka dotarła do młodych ludzi. Nie chcę powiedzieć, że młodzi nie czytają książek, ale nie jest to takie oczywiste, że sięgną po Snydera . Uważam, że ta książeczka „O tyranii”, która była najpierw artykułem opublikowanym w „New York Timesie” po wyborze Trumpa na prezydenta, to jedna z najważniejszych rzeczy, które się ukazały w historiozoficznej publicystyce. Jak w pigułce pokazuje mechanizmy niszczenia demokracji i pokazuje, że nie będziesz miał demokracji, jeśli nie będziesz wyciągał lekcji z historii. Jak z tym trafić do młodych? Pomyślałem, że raper mógłby się tym zająć. W Asfalt Records, największej polskiej wytwórni muzyki hiphopowej od razu powiedzieli mi, że najlepszy będzie tu Gural. Zadzwoniłem, odebrała żona, która jest też jego menedżerką. Mówię o pomyśle – a telefon był na głośnomówiącym – i słyszę, że Gural krzyczy: „Ze Snyderem wszystko!”.

W tym samym artykule znaleźć możemy również reakcję donGURALesko na zaproszenie do projektu:
“Książkę znałem, więc byłem w zasadzie gotów. Przełożyłem esej Snydera na podwórkowy song. I nagrałem też audiobook, na którym czytam całą książkę. Może taka forma trafi do ludzi, którzy nie czytają? Może ich nie znudzi, bo Gural czyta?”.

Finałem akcji “Nic o nas bez nas” będzie koncert donGURALesko 2 czerwca, ponownie na poznańskim Placu Wolności. Koncert również wyjątkowy ponieważ premierę podczas niego będzie miał audiobook “O tyranii” czytany właśnie przez Gurala. 

 

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: