20 lat temu przejrzeliśmy się W Witrynach Odbicia po raz pierwszy

Opublikowano: 07/09/2020
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

6-go września 2000 roku Sokół i Jędker wypuścili, jako duet W Witrynach Odbicia, pierwszy wspólnie nagrany album. Materiał zatytułowany „Masz i pomyśl” z miejsca stał się jednym z najważniejszych krążków jakie wydała rapowa ulica, a dziś należy już do kanonu klasyków polskiego hiphopu.

Zamysł nagrania wspólnej płyty u tej dwójki reprezentującej warszawski Zip Skład pojawił się jeszcze w 1999 roku. „W 1999 nagrywając ZIP Skład zrobiliśmy kawałek „Jest jak jest, będzie co będzie”, podczas pisania którego skumaliśmy, ze mamy razem więcej do powiedzenia w tym składzie, ten kawałek zapowiadał nowy projekt” – wspomina Sokół. Warto przy tym wspomnieć, że WWO, którego pierwsze rozwinięcie brzmi właśnie W Witrynach Odbicia to nie tylko dwóch rapujących przyjaciół. Jak bowiem wspomina Jędker:

„MC’s, czyli ja i Sokół pisali zwrotki i je rapowali w studio, a następnie na koncertach, a DJ Deszczu Strugi grał na plackach i skreczował. 2 MC’s and 1 DJ. Klasyka gatunku rap”.

– Jędker

Początki długoletniej współpracy z Deszczem pamięta również założyciel Prosto: „Deszczu robił skrecze już na ZIP Składzie, na WWO „Masz i pomyśl” też był jeszcze zaproszonym DJ, ale tak nam się pracowało i na tyle dobrze się rozumieliśmy, że na kolejnej płycie był już oficjalnie i nierozerwalnie częścią WWO”.

Album „Masz i pomyśl” ukazał się nakładem BMG Poland. Było to zarazem ostatnie wydawnictwo, które Sokół wydał nie będąc „na swoim”. Najważniejsze jest jednak to, co przyniósł album Witryn, za którego produkcją stanęli Majki, Karton, Fu, DJ 600V, Waco, Kuba O. oraz, rzecz jasna, sami gospodarze płyty. Na pierwszym wspólnym wydawnictwie Sokoła i Jędkera znalazły się bowiem takie kamienie milowe polskiego rapu jak np. „Jeszcze będzie czas”, „Obejrzyj sobie wiadomości” czy „Nie pisz czarnych scenariuszy”. Ostatecznie album „Masz i Pomyśl” dotarł do 31. miejsca zestawienia OLiS, a WWO stało się jednym z najważniejszych, w tamtym czasie, rapowych składów w kraju nad Wisłą.

Teraz, w dwudziestą rocznicę premiery albumu W Witrynach Odbicia Sony Music zapowiada wydanie zremasterowanego dwupłytowego albumu winylowego, który w tej formie trafi w ręce słuchaczy po raz pierwszy. Pierwsze wydanie z przed 20 lat nie było bowiem dokładnym odwzorowaniem albumu. Płyta wydana zostanie w numerowanej wersji kolekcjonerskiej (1000 szt.) na  dwóch 180 gramowych czarnych krążkach. Poligrafię rocznicowego album przygotował Janek Bersz, który dwadzieścia lat temu zaprojektował okładkę pierwszego wydania albumu „Masz i Pomyśl”. Premiera winylowego, jubileuszowego wydania debiutu WWO zaplanowana została na 30-go października, a wydawnictwo to wraz z towarzyszącym mu merchem znajdziecie w sklepie Prosto.

W-Witrynach-Odbicia-Masz-i-Pomyśl-okładka

A jeśli zastanawia Was, co w wydanym dwadzieścia lat temu albumie W Witrynach Odbicia zmieniłby sam Sokół, spieszymy z odpowiedzią: nic! Jak wyjaśnia bowiem sam Narrator: „Nie, to nie ma sensu. Ta surowość jest dziś wiele warta, tak już się nie nagrywa”.

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: