Berner & B-Real oskarżeni przez Edytę Bartosiewicz i… sprawdźcie!

Opublikowano: 31/05/2020
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Nagłówek jak z pudla, ale też sytuacja jest niecodzienna. Albumem „Los Meros”, który wspólnie nagrali Berner & B-Real z pewnością nie zainteresowałyby się żadne, w tym nasze branżowe, media, gdyby nie fakt wykorzystania w jednym z singli, numerze „Candy” z udziałem Rick Rossa, samplu z przeboju „Trudno tak” zaśpiewanego wspólnie przez Edytę Bartosiewicz i Krzysztofa Krawczyka. Fragment polskiego utworu w rapowym kawałku ze Stanów? Rzecz niewiarygodna (szydzimy) i temat na clickbait idealny. Podchwycony został więc od razu, a sprawa doszła do samej piosenkarki, której cała sytuacja do końca się jednak nie spodobała.

Pani Edyta Bartosiewicz skomentowała więc w dniu dzisiejszym singiel Bernera i B-Reala za pośrednictwem konta na Facebooku. Wokalistka podkreśliła, że w wyprodukowanym przez Sap’a numerze „Candy” fragment utworu „Trudno tak” wykorzystany został bez jej wiedzy i zgody: „Panowie raperzy #Berner415, #breal zsamplowali w nim mój głos, który robi za podkład muzyczny przez cały numer. Nie muszę chyba dodawać, że bez mojej wiedzy i zgody. To bardzo dziwne, bo akurat w Stanach prawo, dotyczące używania czyichś sampli, jest bardziej zaawansowane niż w Europie”. W tym miejscu Pani Edycie przyznać trzeba rację. Proces czyszczenia sampli w tym przypadku zajść powinien jak najbardziej.

Tak czy inaczej, zachodzimy w głowę, czy Edycie Bartosiewicz bardziej nie spodobał się brak wystosowania zgody o użycie sampla, czy też może wyróżnienie przez Bernera osoby Krzysztofa Krawczyka jako twórcy utworu: „Chodzi o Krzysztofa Krawczyka. Myślę, że Krzysztof faktycznie może być zadowolony, problem jest jednak taki, że to mój wokal i linia melodyczna zostały wykorzystane”. Jakby tego było mało, współtwórca albumu „Los Meros” jednego z Trubadurów określił mianem „OG” oraz wyraził chęć współpracy z Panem Krzysztofem.

W swoim oświadczeniu Edyta Bartosiewicz nie zakomunikowała jednak, żeby sprawa wykorzystania fragmentu „Trudno tak” miała znaleźć swój finał w sądzie. Zamiast tego Pani Edyta duet Berner & B-Real postanowiła… nominować do akcji #Hot16Challenge2! A, jak! Tak się właśnie załatwia sprawy w świecie hip-hopu! Wielkie brawa za postawę dla Pani Edyty Bartosiewicz. I czekamy na odpowiedź od autorów „Candy”!

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: