Co rapowi Avengersi zagrają na RapStageTour 2023?

Opublikowano: 19/01/2023
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Już w najbliższy piątek 20. stycznia w Poznaniu rozpocznie się dowodzona przez Yurkosky’ego trasa koncertowa RapStageTour 2023. Podczas tego wyjątkowego tournée, w największym miastach, zagrają BonSoul, VNM, Te-Tris, Bisz i Zeus. My natomiast typujemy, jakie klasyki z repertuaru wyżej wymienionych Avengersów, w ramach tej trasy, zagrane być muszą.

RapStageTour 2023 zainaugurował jeszcze w grudniu zaprezentowany singiel „Jak u siebie”, który wspólnie nagrali raperzy zaproszeni do udziału w tej trasie, czyli VNM, Te-Tris, Bonson, Bisz i Zeus. Sam pomysłodawca całego zamieszania, Yurkosky, promując nadchodzące wydarzenia, ujawnia, że założenie wszystkich czekających nas koncertów jest takie, aby repertuar Avengersów w 80 procentach składał się ze 'starych’, klasycznych numerów. Dla nas – bomba! Nie możemy zatem nie wypisać kilku naszych typów kawałków duetu BonSoul, VNM’a, Te-Trisa, Zeusa oraz Bisza, bez których RapStageTour 2023 sobie nie wyobrażamy. To lecimy!

BonSoul, Te-Tris, Zeus, VNM, Bisz - RapStageTour 2023

VNM – Fał En Em

„Na szlaku po czek” to świętość dla tych, którzy w rapie cenią sobie panczlajny, gierki słowne i wielokrotne rymy. Pomimo, że album wyszedł w 2006 roku, do dziś jest jednym z najbardziej naszpikowanych technicznymi niuansami materiałów w historii polskiego rapu. Kawałek „Fał en em” to creme de la creme ostatniego nielegala VNM’a. Braggowa esencja, w której panczlajn goni panczlajn, a wielokrotnymi rymami z tego jednego jedynego kawałka, możnaby obdzielić niejedną długogrającą płytę. Pomimo, że od premiery numeru minęło aż 17 lat, jesteśmy przekonani, że Venom tym numer wciąż jest wstanie podpalić scenę.

VNM ft. Rastamaniek – Zrób to

10/10 w kategorii banger. Rozsadzający głowę bit Kazushi’ego. Bujający refren Rastamańka na autotunie, w tamtych czasach stanowiącym totalną nowość. A przede wszystkim, rzecz jasna, magiczne wersy VNM’a. Dzierżącego już wówczas berło niekwestionowanego króla panczlajnów i wielokrotnych. „Zrób to” ukazało się w roku 2010 na „Prosto Mixtape 600V”. Był to wspaniały czas w karierze elbląskiego MC. Właśnie podpisującego kontakt z Prosto i spełniającego swoje marzenia o legalnym debiucie. „Zrób to”, grane podczas RapStageTour 2023, z całą pewnością byłoby piękną, sentymentalną podróżą wstecz. Nie tylko dla słuchaczy, ale i dla samego VNM’a.

Zeus – Tak to się żyje tu

Zeus zadebiutował legalnie w 2008 roku pod szyldem łódzkiego Embryo Nagrania. Jego album, „Co nie ma sobie równych”, był mocnym sygnałem dla reszty kraju, że Łódź nie tylko O.S.T.R.’em stoi. Podobnie jak ceniony już wtedy w całym kraju freestyle’ujący ‘skrzypek’, Zeus nie tylko rapował, ale i produkował bity do swoich numerów. „Tak to się żyje tu”, z gościnnym udziałem DJ’a Cube’a, to utwór z debiutu Kamila wyjątkowo zapadający w pamięć. Żywy, samplowany bit i storytelling relacjonujący dzień z życia rapera, przenosił nas wtedy prosto na łódzkie ulice. I niezależnie od tego, jakie miasto reprezentowaliśmy, każdy z nas krzyczał ze słuchawkami na uszach, że „tak to się żyje tu – hollyłódź”!

Zeus – Hipotermia

Rozstrzał emocjonalny kawałków Zeusa jest olbrzymi. Od promiennych, przyprawiających o nieznikający cały dzień z twarzy uśmiech, po naprawdę ciężkie i depresyjne. Oczywiście życzymy Kamilowi żeby jak najczęściej się uśmiechał i nigdy już nie był w takim dołku jak wtedy, gdy pisał „Hipotermię”, jednak nie wyobrażamy sobie, aby nie zagrał tego numeru na koncercie stanowiącym, poniekąd, benefis wieloletniej działalności. Utworu potężnego zarówno w kwestii warstwy muzycznej, jak i tekstowej. Nic zatem dziwnego, że „Hipotermia” wykręciła niebotyczne wyświetlenia na YouTube, osiągając niemalże 30 milionów wyświetleń.

Bisz – Muzyka śnieżnych pól

Jeśli jakichś raperów mielibyśmy zaliczać w poczet poetów, Bisz zdecydowanie stałby na ich czele. Bydgoski raper przedstawił nam się w 2007 roku płytą, „Zimy EP”, na bitach Kosy. Wrażliwość i metaforyczność z jaką opisywał otaczającą go rzeczywistość, wprawiła nas wtedy w osłupienie. Ustalmy bowiem, że były to czasy, kiedy w rapie mocno dominował raczej mocniejszy i bardziej dosadny przekaz. „Muzyka śnieżnych pól” to utwór, który jest sztandarowym przykładem poetyckości Bisza, a przy okazji popisem jego genialnej techniki. Z pełną odpowiedzialnością ośmielimy się stwierdzić, że tak jak poskładane są pierwsze 4 wersy tego numeru, nie składa 15 lat później prawie nikt na scenie. Jeśli jeszcze tego nie słyszeliście, koniecznie musicie to nadrobić.

Bisz – Jestem bestią

Chwilę musieliśmy się zastanowić, czy „Pollock”, czy właśnie „Jestem bestią”. Obydwa są utworami bezdyskusyjnie genialnymi. Pierwszy otwierał promocję „Wilka Chodnikowego”. Solowego debiutu Bisza, którego okrągłą, dziesiątą rocznicę wydania, rapowy poeta z Bydgoszczy celebrował niedawno pod hasłem „Dekada Wilka”. Ten drugi, zaprezentowano jako ostatni, przedpremierowy singiel. Nasz wybór padł na wyprodukowany przez Brudny Wosk numer „Jestem bestią”. A zaważyła na nim właśnie ta warstwa muzyczna, do której scratche i cuty dołożyli DJ Ike oraz DJ Paulo. Powstał w ten sposób, tzw. beat-forteca. Przez Bisza dosłownie rozpierdolony doskonałym flow i mocnymi rymami. Mistrzostwo, dzięki któremu, zgodnie z poleceniem w refrenie, Bisza od 2012 roku zapamiętano w środowisku już na stałe. A my bardzo sobie życzymy, aby autor tegorocznego „Ulissesa” tym właśnie bangerem rozpoczął swój występ podczas na RapStageTour 2023.

Te-Tris – Obudź się/TeTRock

Te-Tris jakoś w okolicach lipca ’09 zaprezentował łączący dwa utwory singiel „Obudź się / TeTRock”. Stanowiący zarazem pierwszą teledyskową zapowiedź „Dwuznacznie LP”. Oficjalnego, studyjnego debiutu Adama Chrabina. W pierwszej jego części, czyli numerze „Obudź się” raper z Siematycz proponuje słuchaczowi zwiedzanie… tracklisty swojego albumu. Wraz z Te-Trisem przechadzamy się zatem po siedemnastu pokojach symbolizujących 17. numerów zawartych na „Dwuznacznie LP”. Druga część singla, „TeTRock” to natomiast petarda, bez której nie wyobrażamy sobie koncertów Tet’a podczas RapStageTour 2023. Brawurowe rymy posadzone na energicznym beacie autorstwa również samego Te-Trisa i całość zobrazowano koncertowym klipem? Znajdziecie większy koncertowy banger w repertuarze Te-Trisa, niż właśnie „TeTRock”?

Te-Tris – Ile mogę?

„Ile mogę?” to jeden z najbardziej znanych numerów Tet’a. Ciekawostką jest natomiast, że na YouTube wersja audio tego numeru wykręciła o cztery miliony lepszy wynik, niż wersja z teledyskiem zrealizowanym przez ToczyVideos. Świadczy to o ogromnej popularności kawałka, za którego produkcją wspólnie stoją Te-Tris, BobAir i DJ Tort. I już nie możemy się doczekać, jak wszyscy razem wydrzemy gardła refrenu „Ile mogę?”, który Adam pierwotnie wykonał razem z Rzeźnikiem. Singiel „Ile mogę?” promował drugi longplay Te-Trisa. Wydany w 2011 roku „LOT 2011”. A RapStageTour 2023 będzie rewelacyjną okazją, by numery z tej płyty, jak i sam ten mistrzowski singiel, przypomnieć słuchaczom.

BonSoul – Dobry Wieczór

„Lepiej się witać”. Czy więc duet BonSoul swój przekrojowy koncert mógłby zacząć innym numerem niż klasyczne „Dobry Wieczór”? Jasne. Równie dobrze ze sceny na początku mogłyby polecieć „Dzień Dobry” lub „Cześć! Siema!”. My jednak wybieramy nie singiel z pierwszej wspólnej epki Bonsona i Soulpete’a, a numer z następującej po niej płyty „Lepiej Nie Pytać”. Głównie dlatego, że duet BonSoul kojarzy nam się z tymi płynącymi, samplowanymi beatami Pana Prezesa, a koncerty Bonsa i Pete’a ze wspólnym tych właśnie 'piosenek śpiewaniem’. Dlatego też wybieramy „Dobry Wieczór”. Chociaż na głośnie „Siema! Cześć!” ze strony Damiana i Piotra liczymy również.

BonSoul – To znowu BS

’Pete daje bit, co okrutnie wali w pizde’, a my na ten numer czekamy jak na Brudne na Wigilie. „To znowu BS” jest pięknie klasycznym, rapowym bangerem pochodzącym z drugiej wspólnej płyty duetu BonSoul. Wspomnianej powyżej „Lepiej Nie Pytać”. Tak klimatycznych numerów Bonson i Soulpete we wspólnym repertuarze mają wiele więcej. Skupiając się jednak na tych 'starych’, to właśnie ten numer sprzed ośmiu lat jest tym, które polecieć muszą koniecznie. Wraz z innymi kapitalnymi piosenkami BonSoula, które wspólnie pośpiewamy podczas RapStageTour 2023.

RapStageTour 2023 - BonSoul, Te-Tris, VNM, Zeus, Bisz

RapStageTour 2023 – VNM, Te-Tris, Bonson, Bisz, Zeus:

20.01. Poznań, Klub 2Progi – https://fb.me/e/3OPv7lJp6
28.01.Wrocław, Zaklęte Rewiry – https://fb.me/e/2rCHmArYE
03.02.Łódź, Klub Lordis – https://fb.me/e/27RaxY8Sg
10.02. Warszawa, Klub Hybrydy – https://fb.me/e/77bohDFSG
18.02.Kraków, Klub Kwadrat
26.02.Gdańsk, Klub Parlament – https://fb.me/e/27XMj09MY

Autor zdjęcia głównego: Sebastian Cencyk

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: