Coolio już na zawsze przeszedł do Gangsta Paradise

Opublikowano: 29/09/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Wszystkie media muzyczne przekazują nam jedną, przygnębiają informację. Coolio, twórca ultra hitu „Gangsta’s Paradise”, nie żyje. Artis Leon Ivey Jr zmarł w wieku 59 lat w domu swojego przyjaciela w Los Angeles. Przyczyn tego tragicznego zajścia jednak nie ujawniono. To nie jest jednak wystarczająca informacja. Coolio bowiem zasług na koncie ma znacznie więcej niż tylko ten jeden utwór!

Coolio, rapera z Los Angelesa, będącego u szczytu swojej kariery w połowie lat dziewięćdziesiątych, nawet obecnie kojarzą praktycznie wszyscy. Charakterystyczne, na sztorc postawione warkoczyki stanowiły jeden ze znaków rozpoznawczych rapera. Coolio, przede wszystkim jednak kojarzony jest z jednym singlem. Jest to oczywiście utwór „Gangsta’s Paradise”, stanowiący główny muzyczny motyw znanego na całym świecie filmu „Młodzi Gniewni” z Michelle Pfeiffer w roli głównej. Wychowanym w najntisach tego obrazu, według scenariusza Ronalda Bassa, nie trzeba przedstawiać w najmniejszym stopniu. A młodszemu pokoleniu na pewno nie zaszkodzi nadrobienie tej zaległości.

Zastanawiać można się jedynie, co w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych zyskało więcej na popularności. Sam obraz, za którego reżyserię odpowiada John N. Smith? Czy właśnie singiel „Gangsta’s Paradise”? Za ten numer, bazujący na „Pastime Paradise” Steviego Wondera, Coolio w 1996 roku zgarnął nagrodę Grammy w kategorii Best Rap Solo Performance. A także nagrody od MTV czy Billboardu. Utwór ten, do tej pory nadal regularnie słyszany w stacjach radiowych, stał się kawałkiem niemalże międzypokoleniowym. Na samym jedynie YouTube osiągnął wynik ponad miliarda wyświetleń! Z samego Coolio czyniąc tym samym niewolnika własnej produkcji. Przez większość niestety, zmarły właśnie raper z Los Angeles, kojarzony jest bowiem jedynie z „Gangsta’s Paradise”…

A to błąd! Coolio bowiem, na pięć lat przed ukazaniem się „Gangsta’s Paradise”, wraz z bratem, DJ’em Crazy Toonesem, oraz Big Gee, wcielony został przez WC’ego do Maad Circle. Grupa, jako WC and the Maad Circle, w 1991 roku wydała entuzjastycznie przyjęty album „Ain’t a Damn Thang Changed”. Natomiast w ’94 Coolio w wytwórni Tommy Boy wydał swój pierwszy solowy album. Płyta zatytułowana „It Takes a Thief” również spotkała się z przychylnymi recenzjami, a sam Artis Leon Ivey Jr. stawał się coraz bardziej rozpoznawalnym raperem na Zachodnim Wybrzeżu. Rok później ukazał się, pochodzący z tak samo zatytułowanego drugiego solo, singiel „Gangsta’s Paradise”… W kolejnych latach Coolio wydał jeszcze siedem solowych albumów. Muzyczny światek jednak już nigdy poza „Gangsta’s Paradise” nie wyszedł. Niestety. R.I.P. Coolio!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: