DMX’a pożegnano w stylu Ruff Ryders

Opublikowano: 03/05/2021
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Weekend wcześniej cały Nowy Jork, a także setki tysięcy fanów na całym świecie po raz ostatni pożegnało legendarnego Dark Man X’a. Ceremonia pogrzebowa Earla Simmonsa trwała dnia i przeprowadzono ją w widowiskowym stylu Ruff Ryders. Pewnym można być, że jeśli miałby ją zaplanować sam DMX, to wyglądałaby właśnie tak. Postać MC z Yonkers upamiętnił również Senat stanu Nowy, uchwalając dzień pamięci X’a.

Ostatni przejazd ulicami tego miasta

Nowojorskie ulice stanowiły częstą scenografię teledysków Dark Man X’a. Tak jak ich mroczne tajemnice punktem wyjścia tekstów rapera. Ostatni przejazd DMX’a ulicami NYC nie mógł zatem wyglądać inaczej. Najgigantyczniejszy z możliwych monster truck z wyłożoną na nim lakierowaną, czerwoną trumną z ciałem Earla Simmonsa. Wokół asysta setek motocyklistów związanych z klubem Ruff Ryders. Powtórzę się, że jeśli autor „Ruff Ryders Anthem” miałby na którymś ze swoich kolejnych teledysków zwizualizować swoje wyobrażenie własnego pogrzebu, najprawdopodobniej byłoby mocno zbliżone do tego, co działo się na drodze z Yonkers do Barclays Center 24 kwietnia 2021 roku.

Monster truck z trumną DMX'a przejeżdzą przez ulice Nowego Jorku

Sunday Service Kanye’ego Westa wyjątkowo w sobotę

Sobotnia, otwarta ceremonia pogrzebowa Earla „DMX’a” Simmonsa transmitowała stacja BET, co samo już świadczy o randze tego wydarzenia. Na miejsce jej przeprowadzenia wybrano natomiast halę sportową Barclays Center na Brooklynie. W centralnym miejscu olbrzymiej sceny w nowojorskiej hali sportowej ułożono trumnę z ciałem tragicznie zmarłego 10 kwietnia Earla Simmonsa, wokół której zgromadzili się najbliżsi DMX-a.

Sunday Service Kane'ego Westa uświetnia pogrzeb DMX'a

Ceremonię pogrzebową DMX’a rozpoczął występ prowadzonego przez Kanye’ego Westa chóru Sunday Service. Czerwone stroje, światła i scenografia, fortepian i gospelowy Sunday Service pod dyrygenturą Jasona White’a. Wykonanie utworów „Keep On Movin”, „You Brought The Sunshine”, „Jesus Loves Me” oraz „Excellent” poprzedziła z kolei modlitwa za Dark Man X-a. Podobnie, jak modlitwą właśnie, swoje koncerty rozpoczynał X. Uczynił to również podczas występu chóru Kanye’ego na Coachelli w 2019 roku. Za co West podziękował teraz w wymowny sposób, uświetniając swoim Sunday Service ostatnie pożegnanie DMXa.

Obecność na scenie dzieci Earla Simmonsa poruszała mocno. Syn Xavier opowiedział o dokonaniach swojego ojca i o uczuciach, jakimi go darzy. Młodszy, Manny wykonał napisany przez siebie tekst poświęcony DMX’owi. Najbardziej ujmował jednak występ Sonove, jednej z córek X’a, która wykonała własną wersję „Slippin'”.

Ruff Ryders ponownie razem na jednej scenie

Tak smutna okoliczność jak ceremonia pogrzebowa DMX’a przyniosła ze sobą jednocześnie akcent pozytywny. Za taki uznać można zjednoczenie się muzycznej części ekipy Ruff Ryders. Na jedne scenie, po latach, znów obok siebie stanęli Eve, Swizz Beatz, trio The LOX i Drag-On. Szkoda jedynie, że w chwili, w której muszą pożegnać swojego frontmana.

„To dla nas wielka strata. Świat zna Psa, ale my znamy innego Psa. Kiedy przyjeżdżał do miasta, był zupełnie inny od tego, co widzicie w telewizji. Boli za każdym razem, gdy tracisz żołnierza, ale to boli inaczej. Dlatego, że to On był główną figurą na planszy”

Jadakiss

Styles P z kolei dodał, że to właśnie DMX był kreatorem stylu życia bardzo popularnej w ’90 ekipy Ruff Ryders. W emocjonalny sposób o stracie przyjaciela wypowiedział się też Swizz Beatz. Producent i przyjaciel rapera podkreślił, że w ostatnich latach życia DMX-a, wokół rapera, mimo, że bardzo tego potrzebował, nie było jednak tylu ludzi, ile teraz uczestniczy w jego ostatnim pożegnaniu.

W ceremonii uczestniczyli również Tip, czyli gość , który odkrył talent Dark Man X’a oraz Joaquin „Waah” Dean i Darin „Dee” Dean, z którymi X stworzył ekipę Ruff Ryders, które następnie przerodziło się w, do czasu, prężnie prosperujący biznes. Ostatni z wymienionych potwierdził również, że już wkrótce doczekamy się premiery albumu, który DMX zdążył nagrać jeszcze przed feralnym drugim dniem kwietnia.

„We never walked away from Earl, we never will. Ride or die. That’s what we do. This family is ride or die”

Darin „Dee” Dean

Wśród zgromadzonych w Barclays Center obecny był również JAY-Z wraz z Beyoncé, Busta Rhymes czy Nas. Raper z Queens wspominał nieodżałowanego X-a z perspektywy prac nad filmem Belly. Pełny zapis sobotniej ceremonii pogrzebowej DMX’a znajdziecie poniżej.

„Zrobiliśmy razem świetny film, w którym on właśnie dorastał jako gwiazda. Jego pierwszy album jeszcze się nie ukazał, ale wiedział, że zaczyna się jego podróż. Staliśmy przed klubem nocnym Tunnel, przygotowując się do kręcenia sceny, a on patrzył na mnie ze łzami w oczach, ponieważ wiedział o podróży, w którą miał wyruszyć, stając się ikoną hip-hopu”

Nas

Niedziela tylko dla rodziny i najbliższych

Kameralna ceremonia, już tylko dla rodziny i najbliższych przyjaciół i znajomych, miała miejsce w niedziele 25. kwietnia w jednym z nowojorskich kościołów. Obecnymi podczas niedzielnej uroczystości pogrzebowej DMX’a była dzieci rapera Jedna z córek Dark Man X’a ze łzami w oczach przyznała, że jest pewna, że jej Tata jest zachwycony zebraniem się wszystkich jego dzieci w jednym miejscu. Z kolei syn Manny zdobył się na drobny i adekwatny do sytuacji żart, a młodsze córki żegnały się ojcem słowem wierszy.

Równie ściskającym za gardło momentem niedzielnego pożegnania Dark Man X-a była wspólna przemowa matek dzieci Earla Simmonsa. Była żona rapera, Tashera Simmons opowiedziała o tym, jak poznała Xa i o chwilach spędzonych z mężem. Następnie przedstawiła i zaprosiła Desiree Lindstrom, narzeczoną DMX’a, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonych. Wdowy po MC z Yonkers w objęciach i ze łzami w oczach wystąpienie zakończyły gromkim „Forever X”!

18. grudnia oficjalnym dniem Earla „DMX’a” Simmonsa

Postać Dark Man X’a w wyjątkowy sposób upamiętnić postanowił również Senat stanu Nowy Jork. Senator Jamal Bailey ogłosił rezolucję uchwalającą dzień urodzin Earla Simmonsa, czyli 18-go grudnia, oficjalnym DMX Day w całym stanie Nowy Jork. Przewijając przy tym kilka tekstów X’a z senackiej mównicy.

„W Nowym Jorku mamy własną hip-hopową rodzinę królewską. On jest jak Earl of Westchester County (earl z ang. hrabia – przyp. red). DMX, jest jednym z największych artystów hip-hopowych, jakich kiedykolwiek poznamy. Niech spoczywa w pokoju i niech jego pamięć będzie błogosławieństwem”

– senator Jamal Bailey

DMX-graffiti

(Tekst w zmienionej formie ukazał się na portalu rytmy.pl)

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: