Eminem vs. Melle Mel, o co poszło?

Opublikowano: 10/08/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Od kilku dni dość głośno jest o konflikcie na linii Eminem – Melle Mel. Wrzawa zrobiła się w momencie, gdy Marshall Mathers w numerze „Realest” świeżego podopiecznego Shady Records wycelował kilka strzałów w kierunku pioniera rapu z The Furious Five. Ten nie pozostał dłużny i nagrał „Melle Mel’s Response to Eminem’s Latest Diss”. O co jednak właściwie poszło?

Ez Mil, nowy debiutant w szeregach Shady Records niecały tydzień temu przedstawił się światu singlem „Realest”. Urodzony na Filipinach dwudziestopięcioletni raper nie wzbudził jednak takiej uwagi słuchaczy, jak pojawiający się gościnnie w tym utworze Eminem. Swojemu podopiecznemu kradnący wręcz debiutanckie show. Marshall Mathers przyćmił bowiem Ez Mil’a swoją zwrotką, w której celuje strzały w kierunku legend rapu, takich jak Lord Jamar z Brand Nubian, The Game czy właśnie Melle Mel. I właśnie na wersach skierowanych w członka Grandmaster Flesh & The Furious Five skupimy się najbardziej, gdyż wywołały największe zamieszenie. Nie jest to jednak zaczepka Slim Shady’ego w kierunku Melle Mel’a, a jedynie dokonana przez Eminema odpowiedź. Bowiem zaczął bowiem jeden z The Furious Five. Krytykując decyzję dziennikarzy magazynów Billboard i VIBE, którzy w zaprezentowanym na początku 2023 roku wspólnym rankingu 50 Najlepszych Raperów Wszechczasów umiejscowili Marshalla Mathersa na 5. miejscu. Sam Melle Mel w tym samym zestawieniu The Greatest of All Time znalazł się na miejscu 48. Uważając, że Eminem zajął tak wysoką pozycję jedynie ze względu na kolor skóry. Melle Mel uznał także, że gdyby Mathers był czarny z pewnością nie znalazłby się w pierwszej piątce. Opinia ta Eminemowi musiała się mocno nie spodobać. A wspomniana odpowiedź nadeszła w numerze „Realest”, którego gospodarzem jest Ez Mil. Wraz z Em’em odpowiadający także za produkcję utworu.

„Guess I’ve really no right to complain much hip hop has been good to me huh
But when they say that I’m only top five ’cause I’m white why would I be stunned
My skin color’s still working against me (What)
’cause second I should be to none
Being white ain’t why they put me at 5 (Nope) it’s why they can’t put me at 1 (Whoot)”

– Eminem

W tym miejscu warto przypomnieć, że Eminem kilka miesięcy wcześniej, dokładnie w listopadzie ’22, w trakcie swojej mowy wygłoszonej po wprowadzeniu do prestiżowego Rock & Roll Hall of Fame wymienił właśnie Melle Mel’a jako jednego z kilkudziesięciu raperów mających największy wpływ na rozwój twórczości Mathersa. Nie przeszkodziło to jednak Marshallowi, aby oprócz powyższych wersów, członka The Furious Five pojechać nieco bardziej w dalszej części „Realest”.

“Shout out to Furious Five and Grandmaster Flash, but boy
There’s someone who really is furious
Stay out his path, his wrath avoid
I’ll be the last to toy with a juice-head whose brain is half destroyed, like a meteor hit it
Now with Melle Mel, he lost his ass to ‘roids.”

– Eminem

Melle Mel natomiast słów Eminema również postanowił nie zostawiać bez odpowiedzi. Reakcja na wersy z „Realest”, w postaci numeru zatytułowanego „Melle Mel’s Response to Eminem’s Latest Diss”, pojawiła się przed dwoma dniami. I cóż? Słuchacze zgodnie orzekli, lepiej żeby jej nie było, a Melle Mel tym samym nie dyskredytował się jeszcze bardziej. Numer jest bowiem wyjątkowo słaby. Podają w nich chociażby wersy, które znajdziecie poniżej, a które, w odniesieniu do postaci jaką jest Marshall Mathers, wydają się być mało adekwatne. I wątpliwym jest, aby Slim Shady dalej bawił się w beef z Melle Mel’em.

“No apologies, this ain’t a disclaimer
I’m the king of legends, the first Hall of Famer
Making diss tracks, I know you’re with that
Now everybody get ready for the kickback.

– Melle Mel

A co z także przywołanymi do tablicy Lordem Jamarem oraz The Game’em. Tutaj temat jest krótszy, aczkolwiek podobny. Eminem bowiem wspomnianym raperów również odpowiada, nie rozpoczynając konfliktu jako pierwszy.

„They’re comin’ with more venom so the haters I’m aimin’ it towards them and
All the envious rappers I’d torch if I’m on a joint with ’em
And that is the only retort is I’m not played in the clubs motherfucker put a cork in it
Only reason they still play your shit in the clubs (Why?) is ’cause you still perform in ’em (Haha)”

– Eminem

Te słowa Eminem kieruje do The Game’a po tym, jak autor „The Documentary” zaatakował Marshalla Mathersa w numerze „The Black Slim Shady”. Pochodzącym z ubiegłorocznego albumu „DRILLMATIC: Heart vs. Mind”. A powyższe wersy stanowią odpowiedź na jeden z zarzutów Taylor, że numery Em’a nie są już grane w klubach.

Lord Jamar z kolei, także zaczął pierwszy. Jeden z założycieli kultowego Brand Nubian stwierdził jakiś czas temu, że Eminem jest jedynie gościem w ich rapowym 'domu’. Tych słów Slim Shady również bez komentarza postanowił nie zostawiać. W tym przypadku jednak również dalszego rozwoju sytuacji się nie spodziewamy. I to by było już na tyle.

„I am a guest in this house but I turned this bitch to a mansion
That’s an expansion made it gargantuan England Germany France and Japan’s in this bitch
Even Dubai because my music they do buy
You die tryin’ this scientists two psy
​chiatrists could not un-screw my head up the blue eyed devil I never quit do I
Naw cause you know you’ll get washed like a bar of soap you pussy you wouldn’t give a cigar to smoke
And I know it eats at your heart like an artichoke because you know that’s how likely you are to choke
Your heart is broke as I rip you apart I go bananas precede to spit every bar I wrote
I was spittin’ before my mother’s water broke it’s not even close you bitch I’m by far the GOAT”

– Eminem

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: