Hip Hop Kemp 2018 – kolejne odsłony line-upu za nami!

Opublikowano: 21/03/2018
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Od kilku tygodni organizatorzy Festiwalu z Atmosferą uchylają kolejne rąbki tajemnicy związanej z tegorocznych line-upem! Pierwsza odsłona line-upu dokonana niespodziewanie i stanowiła nie małe zaskoczenie. Odsłona numer dwa natomiast stanowiła pomieszanie nader oczywistego z nieoczywistym. Odsłona wczorajsza z kolei, można powiedzieć, że wycelowana została dla stałych bywalców Hip Hop Kempu!

Pierwszymi artystami, którzy wystąpią w tym roku na kempowej scenie byli  $uicideboy$ oraz Bill $aber. Dla większości kempowiczów zaskoczenie nie małe, a więcej o pojawieniu się wyżej wymienionych na plakacie HHK pisaliśmy Wam w tym miejscu.

Odsłona numer dwa to jak napisaliśmy totalna hybryda przewidywalności z zaskoczeniem. Bo jak tu inaczej nazwać odsłonę, w której obok siebie pojawiają się Evidence, Illa J i…. Chief Keef??? Koncertu tego pierwszego na Hip Hop Kempie 2018 byliśmy tak pewni, że gdyby można było to postawilibyśmy na to każde pieniądze u bukmacherów. Na Chief Keefa w Hradec Kralove natomiast nie postawilibyśmy wogóle…. A z obecności Illa J’a po prostu bardzo się cieszymy. Przyjrzyjmy się całej trójce…

Mówisz Kemp, myślisz… Evidence! Niewielu artystów wracało do Hradca z tak dużą częstotliwością jak ten kalifornijski raper i producent. Nic nie dzieje się bez przyczyny – Ev to prawdziwa, chodząca esencja Kempowej zajawki. Prawdziwy truskulowiec, który nigdy nie zamykał się na świeże wpływy, dzięki czemu od lat skutecznie spaja swoją twórczością całą rap grę – niezależnie od tego, czy myślimy o boombapowych najntisach czy współczesnej nowej fali. Evidence przyzwyczaił nas do tego, że nigdy nie schodził poniżej naprawdę wysokiego poziomu  – począwszy od swojej pasji do graffiti, przez kultową już produkcję w ekipie Dilated Peoples aż po karierę solową, w której każdy jego kolejny album okazuje się być tym najlepszym. Kemp 2018 będzie najlepszą opcją do sprawdzenia nie tylko jego tegorocznego „Weather or Not”, ale przekrojowego spojrzenia na twórczość tego legendarnego zawodnika!

O Chief Keefie śmiało można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej wyrazistych raperów, jacy w ostatnich latach dostali się na sam szczyt tej gry. Jego opasła jak kempowy langosz kartoteka policyjna i kontrowersyjny sposób bycia zupełnie nie przeszkodziły mu w wydaniu trzech albumów i kilkunastu mixtapeów, do których swoje cegiełki dokładali m.in. Kanye West, A$AP Rocky czy Gucci Mane. Budzący skrajne emocje styl Keefa nie pozwala przejść obojętnie obok jego twórczości, która bez dwóch zdań stanowi nie tylko filar trapu południowej strony Chicago, ale też odciska swój ślad na całej nowej fali.

O tym jak bliskie Kempowi są brzmienia Detroit przekona nas nowa twarz tegorocznego programu – Illa J! Chociaż nie sposób zapowiedzieć tego gracza bez nawiązania do jego brata, legendarnego J Dilla, to młodszy Yancey od zawsze szukał w rapie swojej własnej drogi. Jego solówki kusząco uciekają w stronę vibe’ującego soulu,  w którym Illa jest w stanie zaprezentować pełną moc swojego wokalu, ale równie dobrze radzi sobie z klasycznie rapowym rzemiosłem. Nienachalne i pełne luzu flow, w połączeniu z soczyście samplowanym bitem to nieodłączna część Festiwalu z Atmosferą, więc jesteśmy pewni, że show Illi będzie jednym z najprzyjemniejszych momentów HHK 2018!

Poprzednie odsłony line-upu wraz z wczorajszą i póki co ostatnią zdają się sugerować nam, że tegoroczna edycja Hip Hop Kempu będzie edycją naprawdę wyjątkową i jedną z ciekawszych ze wszystkich dotychczas. Dzisiejsze nowości w lineupie zdają się tylko potwierdzać tę tezę. W Hradec Kralove będziemy mogli bowiem usłyszeć i zobaczyć koncerty Joynera Lucasa, Hilltop Hoods oraz Devina the Dude. Mamy tu zatem to, z czego ten czeski festiwal słynął od lat – połączenie starej szkoły z zupełnie świeżym rap brzmieniem.

Śmiało można powiedzieć, że 2017 rok należał właśnie do Joynera Lucasa! Chociaż na scenie aktywny jest od dobrych kilku lat, w ostatnim czasie zaliczył niebywały skok swojej popularności – zarówno za sprawą świeżutkich remixów popularnych obecnie rap bangerów (“Bank Account”, “Gucci Gang”), jak i świetnego albumu “(508)-507-2209″. Na krążku Joyner bezkompromisowo rozprawia się z tym, co boli go we współczesnej rap grze, opierając się na kapitalnym storytellingu i precyzyjnie składanych wersach. Autentyczność przekazu i zaangażowanie w warstwę liryczną są zresztą znakami rozpoznawczymi pochodzącego z Massachusetts artysty, a te wartości zawsze miały w sercach kempowiczów wyjątkowe miejsce!

Ekipa Hilltop Hoods to bez dwóch zdań najlepsza wizytówka australijskiej sceny hiphopowej, o czym świadczy legendarny już status grupy nie tylko w krainie kangurów, ale na całym świecie. Od swojego oficjalnego debiutu w 1999 roku Suffa, MC Pressure i DJ Debris czerpią garściami z brzmień klasycznego rapu, wyciągając go jednocześnie z wszelkich ram i tworząc swój unikalny, pozytywny styl nawijki. Muzyka Hilltopów, pełna soczystych sampli i melodyjnych refrenów, od lat jest źródłem inspiracji dla całych pokoleń rap zajawkowiczów. Zarówno tych przy mikrofonach, jak i tych na deskach, rowerach oraz z puszkami farby w dłoniach!

Devin the Dude to jeden z tych raperów, których po prostu nie można nie darzyć szczerą sympatią! Jego maksymalnie chilloutowa, niepodrabialna stylówka jednoznacznie wskazuje, że mamy do czynienia ze starą szkołą południowych rejonów Stanów Zjednoczonych. Legenda Devina nie opiera się jednak tylko na “zielonym” flow, ale na autentycznych rap skillsach, którymi imponuje już od dwóch dekad – zarówno przy okazji swoich solowych albumów, jak i na przyjacielskich dogrywkach u takich graczy, jak Dr Dre, Snoop Dogg czy Scarface. Jego powrót na kempową scenę z pewnością będzie jednym z najbardziej pozytywnych momentów nadchodzącej edycji, w pełnym tego słowa znaczeniu!

 
Tegoroczna edycja festiwalu Hip Hop Kemp odbędzie się tradycyjnie w oddalonym o 50 kilometrów od polsko-czeskiej granicy Hradec Kralowe, pomiędzy 23 a 25 sierpnia. Trzydniowe karnety, zapewniające także wstęp na poprzedzający go warm-up, są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem oficjalnego polskiego sklepu internetowego www.joystore.pl/hhk.

 

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: