O.S.T.R. oddaje hołd Rotmistrzowi Pileckiemu

Opublikowano: 22/08/2023
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Bardzo dobrze, gdy świadomi społecznie raperzy dają swoim słuchaczom porządną lekcję historii swojego kraju. W tym przypadku jest to O.S.T.R., który właśnie opublikowanym video singlem „Pilecki” oddaje hołd bohaterowi czasów wojennych, Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Jak i promuje, mający mieć już wkrótce swoją premierę, film pt. „Raport Pileckiego”.

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim, a także walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pilecki wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

O.S.T.R. do bohaterskiej postawy Rotmistrza Pileckiego nawiązuje w zaprezentowanym w dniu dzisiejszym singlu „Pilecki”, za którego warstwę muzyczną również odpowiedzialnym jest Adam Ostrowski. Utwór wraz z towarzyszącym mu teledyskiem promuje film „Raport Pileckiego”, na kinowe ekrany mający trafić 1 września. Twórcami tego biograficznego, wojennego dramatu są odpowiedzialny za reżyserię Krzysztof Łukaszewicz oraz autor scenariusza, Leszek Wosiewicz. Pierwszy z wymienionych stoi również za klipem obrazującym numer „Pilecki”, a z kolei wyprodukowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

(Fot. główna – kadr z video „Pilecki”)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: