Unity Hip-Hop Festival 2022 – festiwal niezatapialny

Opublikowano: 03/08/2022
Autor: Bartłomiej Kmieciak
Zdjecie newsa

Unity Hip-Hop Festival 2022 za nami. Pogoda mocno próbowała przeszkodzić w celebrowaniu hip-hopu w Borowiance, jednak moc zajawki przetrwała weekendową nawałnicę. Raperzy rapowali, turntabliści katowali crossfader’y, tancerze tańczyli, grafficiarze malowali, a publika edukowała się, dobrze się bawiła i chłonęła ten niesamowity klimat całymi sobą. Unity Hip-Hop Festival okazał się niezatapialny!

Zeszły weekend spędziliśmy w Borowiance pod Częstochową. Co było powodem naszej wycieczki na Śląsk? O ile nie przeoczyliśmy nic na wakacyjnej, festiwalowej mapie Polski, wybraliśmy się na jedyny festiwal bez 'kasztanów’ w line-up’ie, a co najważniejsze, festiwal mający na celu nie tylko zabawę, ale też edukację i kultywowanie kultury hip-hopowej. Czy można powiedzieć, że Unity Hip-Hop Festival to polski Hip-Hop Kemp? Śmiało!

Całość trwała od piątku do niedzieli włącznie. W tym czasie uczestnicy festiwalu mogli doświadczyć wszystkich 4, a jeśli wliczyć w to wiedzę, to i 5 elementów kultury hip-hopowej. Na scenie w Borowiance za mikrofon złapały zarówno polskie legendy, takie jak Ero, Łysonżi czy Okoliczny Element, jak i asy o nieco krótszym stażu, lecz z niewątpliwie potężnymi skillami – Prykson Fisk, Korson, Sydoz, Barto Katt, Fillomatic, Maggy Moroz i inni. Nie sposób nie wspomnieć też o duecie, Córy, który w arcysmaczny sposób połączył rap z soulem. Za prowadzenie części koncertowej odpowiedzialni byli Proceente oraz Mikser, którzy znani ze swojego zamiłowania do wolnego stylu, w dużej mierze właśnie na freestyle’u prowadzili wydarzenie.

Poza rapem, na Unity Hip-Hop Festival 2022, miały miejsce rywalizacje tancerzy i turntablist’ów. Okazało się, że w ten weekend, swoim tańcem, najbardziej parkiet rozgrzała Dana, która decyzją Zolsky’ego wygrała zawody taneczne. Jeśli zaś chodzi o mistrza gramofonów, prowadzone przez Empera i oceniane przez Pana Jarka zawody wygrał DJ Lem. Całość dopełnił jam graffiti, podczas którego swoje wrzuty stworzyli Exer Wr, Ktoś Nerds, Qzyn Like, Tazo Like, jak i również sam Ero JWP.

Unity Hip-Hop Festival 2022 było też świetną okazją do tego, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Jeśli ktoś pasjonuje się historią muzyki, miał okazję uczestniczyć w wykładzie Szustego na temat muzyki funk i hip-hop. Beatmakerzy z kolei mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez jednego z najzdolniejszych fachowców w tej dziedzinie – Oer’a. Prykson Fisk wyłożył podstawy beatbox’u, a DJ ChedeRac, DJ Bulb, DJ Gram, DJ Lem oraz DJ Ben zagłębili się w tajniki scratch’y i cut’ów. Trzeba przyznać, że organizatorzy przyłożyli się nie tylko do rapowego line-up’u, ale także do kwestii warsztatów, na których można było skorzystać naprawdę dużo.

Całość festiwalu dopełniała genialna atmosfera, którą tworzyło kameralne, ale jakże świadome i sympatyczne grono uczestników festiwalu. Nazwa festiwalu była absolutnym odzwierciedleniem tego, co działo się przez weekend w Borowiance. Jedność wyczuwalna była w każdym spojrzeniu, słowie i geście, którymi wymieniali się festiwalowicze. Unity Hip-Hop Festival był okazją żeby spotkać ziomków z całej Polski, z którymi na co dzień dzielą nas wielokilometrowe odległości. Była to też okazja, by zawiązać nowe znajomości i kooperacje muzyczne. Tego pięknego święta hip-hopu nie zepsuła nawet pogoda, które, delikatnie ujmując, nie sprzyjała w ubiegły weekend. Organizatorzy, artyści i publika stanęli jednak na wysokości zadania, przenosząc wszystkie aktywności do jednego z namiotów i zachowując pogodę ducha, a Unity Hip-Hop Festival okazał się festiwalem niezatapialnym!

Autor zdjęcia głównego: @dziondzior

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: