„Zanim Wejdą Ruscy II”, czyli raperzy w singlu o wojnie

Opublikowano: 03/11/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Pamiętacie numer „Zanim Wejdą Ruscy”, który duet Mondry i Gupi zawarł na swojej „Hip Hop Produkcji Mondrej i Gupiej”? Tak? To 'stety i niestety’ mamy dla Was część drugą… Dobrze, dlatego że pomysłodawcy kawałka, Gruby Józek i Łysonżi, do kontynuacji zaprosili spore grono dobrych zawodników. Niestety, dlatego że „Zanim Wejdą Ruscy II” powstało z fatalnego powodu…

Gruby Józek i Łysonżi Dżonson podjęli inicjatywę nagrania kontynuacji numeru „Zanim Wejdą Ruscy”, który po raz pierwszy usłyszeliśmy przed siedmioma laty. W nagraniu części drugiej tego numeru udział wzięło jednak znacznie więcej twórców. Obok reprezentantów WCK i Aloha Ent. w singlu „Zanim Wejdą Ruscy II” pojawiają się bowiem także Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, Wdowa, Mały Esz, Emazet, Liroy oraz Dzieciak. Wykonanie refrenu powierzono z kolei barytonowi Michałowi Justa, na co dzień występującemu na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej i bydgoskiej Opery Nova. Ideą, która przyświecała wyżej wymienionym twórcom w nagraniu tego numeru jest natomiast potrzeba wyrażenia sprzeciwu wobec mocarstwowej polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską.

„Od wielu stuleci nasi wschodni i zachodni sąsiedzi systematycznie dostarczają rodzimym twórcom
natchnienia do pisania utworów tego typu. Tak jak poprzednie pokolenia, nie jestem im za to wdzięczny, niemniej odczuwam wielką wdzięczność dla znamienitego grona, które się zebrało, by
współtworzyć ów numer”

– Gruby Józek

„Zanim Wejdą Ruscy 2”, oprócz samej tematyki, przykuwa właśnie licznym gronem zaangażowanym w realizację tego numeru. Gronem stworzonym z twórców wywodzących się z różnych środowisk, prezentujących odmienne poglądy, jednak posiadające umiejętność porozumienia się w obliczu olbrzymiego, trwającego obecnie problemu. Potrafiąc tym samym zająć gremialnie jednoznaczne stanowisko. Utworowi „Zanim Wejdą Ruscy 2” dodając zarazem dodatkowego, pobocznego znaczenia.

„W utworze udzielają się osoby o różnych poglądach politycznych, a mimo tego wydźwięk jest jednoznaczny. Szczególnie w tych zwariowanych czasach, gdy odbieramy skrajne przekazy z mediów, kluczową jest szczera treść. Muzyka powinna łączyć, a nam udało się znaleźć wspólny mianownik”

– Łysonżi Dżonson

Gruby Józek, Łysonżi, Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, WdoWA, Mały Esz, Emazet, Liroy, Dzieciak, Michał Justa utworem „Zanim Wejdą Ruscy 2” sprawnie rozwijają pierwowzór nagrany przez nieistniejący już duet Mondry i Gupi. Za produkcję części drugiej ponownie odpowiada Funk Monster. Producent tworząc beat do „Zanim Wejdą Ruscy 2” również postawił na kontynuacje znanego już motywu. Warstwę muzyczną postanowił jednak ugryźć w nieco inny sposób. Całość zaprezentowano natomiast wraz klipem autorstwa Damiana Michalaka z DobreKino Studio.

„Zagrany jest ponownie motyw z pierwszej części, ale konwencja ewoluowała od trueschoolu do świeższego, drillowego brzmienia. To również pomysł Józka, zresztą bardzo trafiony”

– Funk Monster

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: