Żyto i Noon powracają z drugim albumem

Opublikowano: 13/03/2024
Autor: Bartłomiej Kmieciak
Zdjecie newsa

Ponad 2 lata po wydaniu „Mórz Południowych”, Żyto i Noon powracają z drugim albumem. Materiał nosi nazwę „Glitchy Praga” i nagrywany był w podróży. Preorder CD oraz winyla są już dostępne, a w sieci sprawdzić można dwa pierwsze single z płyty.

Oryginalny duet, Żyto/Noon, powraca z drugim albumem. Doskonale pamiętamy „Morza Południowe”, które swoją premierę zaliczyły w czerwcu 2021. Materiał zaskakujący, różnorodny, a momentami wręcz awangardowy. Pierwszym wspólnym albumem Żyto i Noon zawiesili poprzeczkę naprawdę wysoko. Teraz postanowili sprawdzić czy przez nią przeskoczą.

Drugi album duetu nosi tytuł „Glitchy Praga”, a jego proces powstawania był dość wyjątkowy. Noon i Żyto wybrali się bowiem w podróż, podczas której swoje mobilne studio nagraniowe rozstawiali w pokojach hotelowych i apartamentach. Ich trasa przebiegała od naszego polskiego Czorsztyna, przez Londyn, aż na Wyspach Zielonego Przylądka Kończąc. W ten sposób powstało łącznie 12 numerów, do których nie zostali zaproszeni żadni goście.

W notce odnośnie „Glitchy Praga” czytamy:

„”GLITCHY PRAGA” to nowe oblicze polskiej muzyki miejskiej. Kalejdoskop muzyczny przesiąknięty filmem, ale przede wszystkim wchłoniętym w olbrzymiej dawce i w bezpośrednim kontakcie malarstwem. Muzyka stworzona na uboczu, od niechcenia.”

Trzy pierwsze single z „Glitchy Praga” są już dostępne w sieci. „Muzyka Kreolska”, „Dawka” oraz „Złość” potwierdzają Żyto oraz Noon sztampą zainteresowani nie są. Tytułowy glitch (z ang. zakłócenie, usterka) obecny jest tu na każdym kroku. Noon kombinuje z nowoczesnymi brzmieniami, nadając im osobliwą, zakrzywioną formę. Żyto zaś psuje utopijną sielankę w głowach optymistów, w prosty, surowy sposób kładąc swoje historie i przemyślenia na bitach. Stronie graficznej albumu, w której palce maczał Sainer, także do ogólnie przyjętych kanonów estetyki sporo brakuje. Wszystko to jest oczywiście zaletą.

Premiera albumu Żyto/Noon „Glitchy Praga” zaplanowana jest na 2 września. Preorder CD oraz winyla z instrumentalami zamówisz na stronie Nowe Nagrania.

Żyto/Noon – Glitchy Praga

1. MUZYKA KREOLSKA
2. ZŁOŚĆ
3. ŚMIEĆ KRÓLOWEJ
4. BENIOWSKI
5. STOS
6. DAWKA
7. TERRA
8. ŚWIATŁO
9. PRAWDA Z OBRAZKA
10. KLASA
11. NIEWINNOŚĆ/NIEŚMIAŁOŚĆ
12. ŻYCIE WARSZAWY

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: