Common i Pete Rock puścili pierwszy singiel ze wspólnego albumu

Opublikowano: 22/05/2024
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Common i Pete Rock rewelacją o rozpoczęciu studyjnych prac w duecie pochwalili się jeszcze w 2023 roku. Wówczas też dowiedzieliśmy się, że raper i aktor z Chicago z nowojorską legendą beatmakingu planują nagrać cały album. Dzisiaj otrzymujemy zobrazowany klipem utwór „Wise Up” jako pierwszy singiel zwiastujący płytę duetu Common & Pete Rock.

Common i Pete Rock ujawniony we wrześniu ubiegłego roku zamiar nagrania wspólnego albumu potwierdzają właśnie premierowym singlem „Wise Up”. Zaprezentowany wraz z teledyskiem utwór stanowi pierwszą zapowiedź płyty realizowanej na linii Chicago – Nowy Jork. Płyty budzącej ogromny entuzjazm wśród słuchaczy klasycznego rapu. Od duetu tworzonego przez autora „Like Water For Chocolate” i współautora „Mecca and the Soul Brother” i „The Main Ingredient” oczekujemy bowiem wyjątkowego materiału, który zostanie z nami na długo.

Singiel „Wise Up” wspomniany entuzjazm może jednak nieco ostudzić. Brzmieniu kawałka brakuje bowiem harmonii i płynności, jakiej spodziewaliśmy się po duecie Common i Pete Rock. Bit jest szarpany i stanowczo mógłby lepiej komponować się miękką barwą głosu Commona. W swojej produkcji Pete Rock wykorzystał natomiast fragment ikonicznego „The Bridge” MC Shana i Marley’a Marla. Z wersu „Why don’t you wise up show all the people in the place” tworząc hook premierowego utworu i nawiązując tym samym do początków hip-hopu. Potwierdzając tym samym, że inspiracją do stworzenia albumu z Commonem był rap z przełomu lat 80-tych i 90-tych.

„Wise Up” dodatkowo zobrazowano teledyskiem nakręconym, między innymi, na terenie Allah School In Mecca w NYC. Klip również utrzymano w staro szkolnej stylistyce, wykorzystując do tego chociażby ubrania retro marek. Singla „Wise Up” jako nieudanego postrzegać zatem nie można. Mimo mankamentów w samym utworze, otrzymaliśmy kolejną zachętę, by albumu duetu Common & Pete Rock nadal z niecierpliwością wyczekiwać. A ten, wiemy już, że zatytułowano „The Auditorium Vol. 1”. Nadal nie znana jest jednak data premiery.

„Wise Up” to spotkanie nowojorskiego producenta i MC z Chicago, robiących hip-hop, który kochamy. Czuć w nim ducha czasów z których pochodzimy. Są tam boom bap i basement, ale jest też coś nowego i przyszłościowego. Chcieliśmy, aby to był pierwszy singiel, ponieważ nagranie oddaje nowe brzmienie i rzuca nowe światło, ale jednocześnie przemawia bezpośrednio do naszej hip-hopowej rodziny”

– Common

Praca z Commonem była powiewem świeżości. Obaj połączyliśmy się z wyższą siłą, która pomogła nam wznieść się na wyższy poziom kreatywności. Stworzyliśmy niesamowity projekt. Common ma niezwykłą duszę. Połączenie się z kimś, kto jest po tej samej stronie co ja, nie było trudne”.

– Pete Rock

(Fot. główna – źródło: mat. prasowe Universal Music Polska)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: