Grande Connection nagrał „Masowy Diss Na Polski Rap”

Opublikowano: 05/01/2024
Autor: Bartłomiej Kmieciak
Zdjecie newsa

Kontrowersyjny komentator internetowy i ghostwriter, Grande Connection, dobił do 200 tysięcy obserwujących na YouTube. Z tej okazji nagrał zbiorowy diss na polską scenę rapową. Obrywa się w nim, m.in. Kizo, Bedoesowi, Sokołowi, Macie, Żabsonowi, Kacprowi HTA, Firmie, GM2L i Step Records.

Od długiego czasu zastanawiamy się czy pisać o filmach, nagrywanych przez Grande Connection. Z jednej strony, YouTube’er często trafnie punktuje raperów i zwraca uwagę na szkodliwe zjawiska na naszej scenie. Z drugiej strony, zdarza mu się być małostkowym i wyciągać rzeczy z kontekstu. Co więcej, motywacją do wyjaśniania sceny przez Grande, wydaje się być budowanie zasięgów, w celu promocji swoich innych projektów zarobkowych. Logicznym jest więc, że im wyżej i bardziej kąśliwie uderzy, tym lepiej dla niego.

Po dłuższym czasie jego aktywności internetowej, dochodzimy do wniosku, że obecność Grande Connection była jednak potrzebna. Świadczą o tym, m.in. odpowiedzi poszczególnych raperów na jego zaczepki. Skwitować można to słowami: uderz w stół, a nożyc się odezwą. YouTube’er głośno powiedział to, co wielu z nas myślało już od dawna, ale część bała się powiedzieć, a część i tak nie miała siły przebicia. Stężenie głupoty i złych wzorców przekazywanych w polskim rapie, przekroczyło w ostatnich latach do bardzo niepokojący poziom. Pisaliśmy o tym w jednym z niedawnych felietonów. Co więcej, wraz z poziomem moralnym rapu, na mordę spadł też poziom techniczny pisanych tekstów. Grande wszystko to uwypukla. Dodatkowo sugeruje, że w polskim rapie dość powszechny jest ghostwrite’ing, a on sam jest autorem tekstów do wielu znanych numerów. Na potwierdzenie swoich słów, YouTube’er nagrywa numery, w których prezentuje swój warsztat tekściarski i rzeczywiście zawstydza wielu mainstream’owych wykonawców.

Ostatecznie Grande Connection zgromadził wokół siebie całkiem pokaźną rzeszę fanów, która niedawno przekroczyła 200 tysięcy subskrypcji. Z tej okazji nagrał „Masowi Diss Na Polski Rap”. Dostaje się w nim raperom, których YouTube’er brał na warsztat w swoich filmach. Jak sam twierdzi, podobnych dissów ma napisanych znacznie więcej:

„Nie dało się podsumować wszystkich odcinków jednym kawałkiem (wyszło łącznie 17 dissów). Samo pisanie idzie z automatu bo jestem pisarzem, ale że nigdy nie pracowałem nad głosem to z nagrywaniem chwilę się schodzi (około 3 godzinki). Niestety nie mam czasu żeby bawić się w rapera, więc pozostałe dissy nagram dopiero jak będzie zapotrzebowanie.”

W opublikowanym dziś dissie, wersy pod swoim adresem usłyszeli m.in. Kizo, Bedoes, Sokół, Mata, Żabson, Kacper HTA, Firma, GM2L i Step Records. I rzeczywiście, może nie jest to fenomenalnie nawinięte, ale wersy są dobrze poskładane i rozkminione. Niestety Grande ma, naszym zdaniem, dość kiepskie ucho do wyboru bitów. Gdyby wersy z „Masowego Dissu Na Polski Rap” wjechały na lepszym podkładzie i były nawinięte lepiej wokalnie, mielibyśmy numer wyjaśniający scenę, do którego chętnie byśmy wrócili.

Kilka dni temu w sieci pojawił się nowy „Level Up” na bicie BobAir’a, ale z Mario Kontrargumentem za mikrofonem. Wyszło mocno przeciętnie, zatem mamy sugestię. BobAir, za rok Grande napisze tekst, a my Ci podrzucimy dobrego nawijacza – nie będzie co zbierać!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: