„Masz i pomyśl” – Sokół wspomina debiut WWO

Opublikowano: 06/09/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Dwadzieścia dwa lata minęły, od kiedy przejrzeliśmy się W Witrynach Odbicia. 6 września 2000 roku duet Sokół i Jędkęr przekazał raczkującej wówczas jeszcze scenie „Masz i pomyśl” – album, który z czasem stał się bezsprzecznym klasykiem polskiego rapu, a pierwszy z wymienionych jedną z ważniejszych postaci na scenie. Jak po ponad dwóch dekadach Wojtek Sokół wspomina debiut WWO?

„Masz i pomyśl”. Ciężko będzie wśród słuchaczy (nie będących jeszcze w podstawówce) znaleźć kogoś, kto nie znałby chociaż jednego z singli promujących ten album. Utwory takie jak „Jeszcze będzie czas”, „Obejrzyj sobie wiadomości” czy „Nie pisz czarnych scenariuszy” na stałe weszły już do klasyki rapu znad Wisły. Dla ich twórców natomiast, dwudziestotrzyletniego wówczas Sokoła i Jędkera, płyta „Masz i pomyśl” stała się skuteczną platformą do sprawnego wybicia się. W rezultacie warszawskie Witryny kojarzyć zaczęto już w całym kraju, a materiał docierać zaczynał do słuchaczy nie mających wcześniej styczności z Zip Składem. Jak doszło do zawiązania się współpracy Sokoła i Jędkera, która następnie przerodziła się w jeden z bardziej kasowych projektów na naszej scenie? To znajdziecie w naszym tekście sprzed dwóch lat, powstałym na 20-lecie debiutu WWO.

Dzisiaj natomiast, w dniu, gdy od premiery „Masz i pomyśl” minęły już 22 lata, Sokół pokusił się, by publicznie powspominać czas, który nastąpił zaraz po zadebiutowaniu WWO. A był to czas niesamowicie wręcz aktywny. Jak opisuje sam Sokół, zaraz po wydaniu płyty W Witrynach Odbicia, duet w towarzystwie DJ’a Deszczu Strugi ruszył w trasę koncertową, trwającą aż siedem lat!

„22 lata temu ukazał się pierwszy album WWO „Masz i pomyśl”. Wydany przez BMG (dziś wchłonięte przez Sony Music), promowany singlem wydanym na CD i kasecie z klasycznym dziś, wzorowanym na informacje o szkodliwości palenia na papierosach dopiskiem „Ta kaseta jest w cenie paczki szlugów”. Od tamtej pory WWO ruszyło w trwającą właściwie bez przerwy 7 lat trasę po Polsce, zwiedziliśmy każdy zakątek naszego kraju i musze powiedzieć, że choć dzisiaj bym tego nie powtórzył, to poznałem polskie zakamarki, różnice, zwyczaje i setki ludzi, z którymi mam kontakt do dziś właśnie dzięki tym koncertom. Spędziłem z Jędkerem i Deszczem więcej czasu niż z kimkolwiek innym. No i choć Szamil Basajew nie żyje już od 16 lat, ja nadal robię swoje i nie przestaję”.

– Sokół

Rocznica premiery kultowego albumu „Masz i pomyśl” stanowi zarazem dobrą okazję, by przypomnieć o trwającej już od jakieś czasu akcji Prosto Label przywracania blasku starym teledyskom. Za pomocą obróbki cyfrowej i przy wsparciu sztucznej inteligencji kultowe pozycje z przeszłości dostosowuje się do najnowszych sprzętów, by pozwolić im przetrwać. Dzięki zastosowaniu AI klipy takie jak wspomniane „Jeszcze będzie czas” czy “Obejrzyj sobie wiadomości” oraz wiele innych spod znaku ZIP Składu i Prosto można teraz obejrzeć w rozdzielczości minimum HD, a niektóre nawet w 4K!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: