Talib Kweli ponownie na produkcji Madliba

Opublikowano: 01/10/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Talib Kweli i Madlib ponownie nagrywają album w duecie? Autorzy „Liberation” nad kontynuacją wspólnej płyty pracują niestety już od dziesięciu lat… Na dowód tego właśnie otrzymaliśmy premierowy, poparty klipem singiel „Longevity”.

Pamiętacie „Liberation” z 2007? W pierwszym tygodniu tego roku, Talib Kweli & Madlib wspólnie nagrany album umieścili do darmowego pobrania na stronie labelu Stones Throw, jak i popularnym wówczas serwisie MySpace. Następnie materiał z sieci usunięto, a oficjalnie „Liberation” premierę zaliczyło trzy miesiące później. Dlaczego o tym przypominamy? Ponieważ Talib Kweli & Madlib zaprezentowali premierowy, choć nie świeży singiel „Longevity” i ponownie uczynili to na przekór obecnie obowiązującym trendom w wypuszczaniu muzyki.

Talib Kweli ma problem z serwisami streamingowymi i ogólną prezentacją muzycznych dokonań za pośrednictwem szeroko dostępnych, lecz płatnych, platform. Talib Kweli bojkotuje jednak nie ogólną dostępność muzyki dla odbiorców, a sposób wynagradzania twórców. Zwłaszcza tych niezależnych, niezwiązanych z dużymi wytwórniami. Konkretny wyraz tego sprzeciwu w tym roku już otrzymaliśmy. W postaci dostępnego jedynie na Luminary drugiego albumu Black Star. A teraz historia się powtarza. I ponownie, gdy chodzi o projekt, który wychowanek Brooklynu tworzy z innym uznanym w świecie twórcą, Madlibem.

Talib-Kweli-Madlib-Longevity-cover

Wszystko wskazuje jednak na to, że jeśli kiedykolwiek dane będzie usłyszeć nam „Liberation 2” w całości, to Talib Kweli obierze łatwiejszą formę dotarcia do słuchaczy, niż miało to miejsce przy tegorocznej płycie z Mos Defem. Współtwórca Reflection Eternal odkurzyć postanowił bowiem nieco zapomniany już Bandcamp. I właśnie w tym miejscu otrzymać mamy kolejne numery stworzone w duecie z Madlibem.

„W zeszłym tygodniu napisałem post o tym, jak niesprawiedliwe mogą być DSP dla artystów, zwłaszcza artystów niezależnych. Odpowiedzi na ten post sprawiły, że chciałem zobowiązać się do wydawania większej ilości mojej muzyki za pośrednictwem Bandcamp, ponieważ wielu niezależnych artystów wyraziło, że to lepsza praktyka. Dzisiaj na Bandcamp wydałem utwór, którą nagrałem z Madlibem dziesięć lat temu, kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować nad Liberation 2. Od tego czasu nagraliśmy wiele numerów dla tego projektu, ale chciałem dać moim zwolennikom przedsmak tego wcześniej, aby mogli odbyć z nami tę piękną podróż. Doceniam wasze wsparcie i do zobaczenia na Bandcamp! Kultura ponad wszystkim”.

– Talib Kweli

I rzeczywiście! Singiel zatytułowany „Longevity” pojawił się na profilu Taliba Kweli w serwisie Bandcamp. Wyprodukowany przez Madliba numer charakteryzuje się podobnym, szorstkim brzmieniem, które znamy z „Liberation”. Co więcej, „Longevity” zaprezentowano również wraz z teledyskiem, w którym zawarto archiwalne nagrania video Taliba i przyjaciół. Fajna rzecz. I mogłoby być tego więcej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: