Can`t Be Stopped- Legenda graffiti z zachodniego wybrzeża

Opublikowano: 14/07/2018
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Przyczynkiem do stworzenia tego wpisu był fakt wypuszczenia epki „Docile Takeover the rE​-​P” Ex Vandalz, składu stworzonego z członków legendarnej ekipy graffiti CBS (Can`t Be Stopped) z Los Angeles, na której wśród gości pojawiają się takie persony jak chociażby Existereo, Rakaa Iriscience z Dilated Peoples, 2Mex i Lord Zen z The Visioneries, Prince Po czy I Self Devine. Odsłuch materiału zostawiamy poniżej. Natomiast skupmy się głownie na samej ekipie CBS.

Miasto aniołów kojarzy się ludziom z różnymi rzeczami, dla jednych będzie to bulwar gwiazd czy wzgórza Hollywood dla innych gorące malowniczo położone plaże Venice jeszcze inni pomyślą o Compton- jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic w Stanach, która wydała takie znamienitości świata rapu jak NWA, The Game`a czy Kendricka Lamara. W światku writerów natomiast na pewno do jednej z wizytówek LA należy ekipa Can’t Be Stopped będąca obok MSK jedną z pionierskich załóg na zachodnim wybrzeżu. CBS zostało założone na początku lat 80, precyzując w latach 1983-84 przez Demo, Hexa, Frosta oraz Theory, od początku mając ambicję bycia najlepszym crew w mieście, jednak udało się to zrealizować dopiero po wciągnięciu przez Hexa, Skate One`a w szeregi CBS.

SKATE stał się szybko czołową postacią w ekipie i swoistym przywódcą ściągając do CBS nowych członków wszelakiego pochodzenia białych, meksykanów, azjatów, także z bogatszych dzielnic jak Beverly Hills czy Fairfax. Po wielu sukcesach, hardcore`owych akcjach, skończonych nie jednokrotnie konfliktem z prawem w 1993r miała miejsce wielka tragedia Aaron Seth Anderson znany jako Skate One ginie pod kołami pociągu podczas robienia fot swoich prac. Wydarzenie to doprowadziło do przegrupowania w szeregach teamu, a nowym liderem zostaje Dj Rob One, który pcha załogę w stronę przemysłu muzycznego, samemu tworząc magazyn Can Control. 1998r jest rokiem kolejnego nieszczęścia, jakie dotknęło CBS. W efekcie przegranej batalii z rakiem Dj Rob One odchodzi z tego świata, a CBS po raz kolejny zostaje bez lidera.

 

Jednak na przełomie lat, członkowie CBS stali się więcej niż tylko bandą gówniarzy, wandali z farbami będącymi złym snem zakładów dbających o czystość miasta, stali się rodziną, która mimo wzajemnych konfliktów jest w stanie zmobilizować się i oddać życie za drugiego kolegę. Obiecali sobie, iż mimo przeciwności losu dotrzymają słowa danego na początku przez założycieli, o byciu najlepszą ekipą writerów na zachodnim wybrzeżu i po dziś dzień tej obietnicy sumiennie się trzymają. Ich wrzuty można zobaczyć we wszystkich zakątkach świata od Japonii po Brazylie. 27 marca 2010r w Mid City Arts w Los Angeles miała miejsce wystawa prac z okazji 26 rocznicy istnienia CBS, na której zostały pokazane obrazki takich postaci jak Haste, Hex, Dytch, Phever, Kasl, Krash, Mers, Nace, Anger, Atlas, Axis, Circus, Craola, Natoe, News, Plek, Rob One, SK8, Sloke, Sram, Supher, Tyer i Xpres.

Historia writerów z LA doczekała się swojego dokumentu, którego realizacją na przestrzeni 10 lat zajął się Cody Smith a.k.a Bleek One, oczywiście należący do CBS. Pierwszy pokaz filmu miał miejsce w 2016r, jednak oficjalna premiera datowana jest na 3 września 2017r i odbyła się w Garden Amphitheatre w Orange County. Obraz zdobył wiele prestiżowych nagród w tym m.in drugie miejsce na festiwalu sztuki filmowej w Madrycie, oraz nagrodę jury na festiwalu filmowym CATE (Cinema At The Edge). W dokumencie poza ludźmi z Can`t Be Stopped ,pojawiają się takie postacie jak m.in Seen, Alchemist, Awol One, Chali 2 Na z Jurassic 5 czy Jon Bernthal. Jason Martinez będący producentem filmu powiedział następujące słowa „I`ve seen pretty much every graffiti documentary CAN`T BE STOPPED: THE MOVIE is the best… the best Graffiti documentary ever! I know I may be biased but from my heart my opinion this is the seminal documentary about West Coast Graffiti! There nothing else like it…. Niech to będzie rekomendacją do sprawdzenia filmu, a jest ku temu dobra okazja, gdyż ruszył pre order DVD, do którego namiar oczywiście podlinkujemy.

 

 

CAN`T BE STOPPED PRE ORDER DVD

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: