O$ka wraca z nową Kompilacją

Opublikowano: 08/04/2021
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Chociaż w ostatnich latach O$ka vel Ośka zbytnio się nie wyświetlał, to śmiało można powiedzieć, że jest „Otzafszetu”.

Swego czasu współtwórca legendarnej Olimpu Muzycznej Plejady był u nas jednym z popularniejszych beatmakerów. Bardzo zatem cieszy powrót z nowym materiałem tego właśnie producenta. O$ka swoje wydawnicze plany na 2021 rok ujawnił kilka dni temu. A dotyczą one wypuszczenie 20. października producenckiego albumu „K3”. Tytuł płyty wytłumaczył nam sam producent: „K3 bo muzycznie będzie trochę w klimatach Kompilacji 2, a trochę jak O$ka przez $ jak„.

Próbkę, minimalną, ale zawsze jakąś, tego co czeka nas w październiku na „K3” również zdążyliśmy w ostatnich dniach otrzymać. O$ka podzielił się z nami krótkimi fragmentami swoich produkcji, ale jakże obiecującymi!

O$ka, czyli Michał Ośka hiphopową działalność rozpoczął pod koniec najntisów, zakładając razem z Jano duet OMP. W 1998 roku Asfalt Records wydał debiut Olimpu Muzyczna Plejady, kultowy album „Wilanów… zobacz różnicę”. Rok później ukazał się winylowy singiel „Otzafszetu”, a jeszcze rok później płyta „Dobra oferta”. I na tym kończy się historia OMP.

Sam O$ka natomiast stworzył, nastawiony na robienie baunsu, duet z Onarem oraz przez kolejne lata z powodzeniem dostarczał udane beaty na albumy raperów z Warszawy oraz Kielc. Produkcje Ośki znalazły się na krążkach między innymi Płomienia 81, Borixona, Pęką, Numera Raz czy Tedego. I to właśnie beat rzucony TDF’owi na „3H: Hajs Hajs Hajs” przysporzył producentowi słynnego wersu, który później posłużył za tytuł kolejnego producenckiego albumu. Chodzi oczywiście o słynne „Hola Ośka przez $ jak dolar / Nie skserował tylko zrobił to od nowa” w rewelacyjnym numerze „Proste”.

A na wydanym w 2004 albumie „Przez $ jak…” właśnie, znalazł się, prawdopodobnie największy hit, za którego produkcję odpowiada O$ka. Na myśli mam singiel „Bezele Kochana”. Ponownie dużą rolę odegrał tutaj „Tedunio, wieeeesz”, któremu w tamtych latach, na każdym kroku towarzyszyli Kołcz i Kiełbasa.

Powróćmy jednak do początku, czyli dwóch pierwszych producenckich album Ośki. Również nakładem Asfalt Records wydawnictwa zatytułowane „Kompilacja” i „K2” ukazały się kolejno w 1999 i 2001 roku. To właśnie z tych krążków pochodzą wszystkim doskonale znane numery jak „Ponad Wszystko”, który nagrali Małolat i Pezet czy „Złota Rybka” autorstwa Łony. Numery na wydawnictwa nagrali także, między innymi, Jano, Gano, Onar, Kosi, Ash i Grammatik. Ważnym etapem kariery tego beatmakera jest współpraca ze wspomnianym Onarem. Panowie, jako duet Onar & O$ka wydali albumu „$uperelak$” (2001) oraz „Wszystko co mogę mieć” (2003). Pochodzą z nich dwa największe hity tego duetu, czyli „Od lat” oraz „Klubing”. Swoją drogą, ich twórcy zgarnęli w momencie ich wypuszczenia, srogie baty od środowiska. A my z niecierpliwością czekamy, co obecny „Od lat” na scenie O$ka pokaże w 2k21!

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: