„Once Upon a Time in Shaolin” wystawione do odsłuchu

Opublikowano: 29/05/2024
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Historia unikatowego, wydanego w jednym egzemplarzu albumu Wu-Tang Clanu trwa nadal. Zamknięty w szkatule „Once Upon a Time in Shaolin”, po tym jak stracił go najbardziej znienawidzony człowiek Ameryki, ostatecznie trafił w ręce kolektywu zajmującego się NFT, który postanowił teraz wystawić album do odsłuchu w… muzeum. Spełnia się zatem pierwotny zamysł samych autorów, by ich dzieło stało się muzealnym eksponatem.

Wu-Tang Clan w latach 2007-2013, przy współpracy ze zrzeszonym w Wu-Fam producentem Cilvaringzem nagrał siódmy album – dwupłytowe „Once Upon a Time in Shaolin”. Materiał realizowany w tajemnicy, a wytłoczony jedynie w jednym egzemplarzu. Z zamysłem stworzenia dzieła sztuki dostępnego tylko na specjalnych pokazach, i nie mającego trafić do sieci w wersji cyfrowej. Następnie, już po wydaniu, wyjątkowe wydawnictwo spod znaku Wu przechowywano w skarbcu w hotelu Royal Mansour w Marrakeszu. W 2015 roku natomiast, „Once Upon a Time in Shaolin”, jak to z dziełami sztuki bywa, wystawiono na aukcji w domu aukcyjnym Paddle8. W tym miejscu warto dodać krążącą plotkę, że „Once Upon a Time in Shaolin”, jak to również z dziełami sztuki bywa, wykraść mogą sami członkowie Wu-Tang Clanu. Pod warunkiem, że w rabunku udział weźmie także Bill Murray.
Wracając do samej aukcji. Pech chciał, że nabywcą „Once Upon a Time in Shaolin” stał się Martin Shkreli. Gość na świecie dość nielubiany. Wówczas majętny jednak na tyle, że za dzieło Wu-Tang zapłacił dwa miliony dolarów. Czyniąc z „Once Upon a Time in Shaolin” najdroższy muzyczny album, jaki kiedykolwiek jednorazowo sprzedano. Shkreli unikatowy egzemplarz albumu Wu-Tang Clanu również jednak postanowił puścić dalej. Dwa lata później, o czym więcej dowiedzieć możecie się w tym miejscu.

Aukcji sprzedaży „Once Upon a Time in Shaolin” jednak nie sfinalizowano. Martin Shkreli został bowiem za swoje oszustwa zatrzymany przez wymiar sprawiedliwości jeszcze przed zakończeniem internetowej aukcji. Tym sposobem majątek Shkreliego, w tym i album Wu-Tang Clanu, trafił do amerykańskiego departamentu sprawiedliwości. Skąd w roku 2021 wykupiony został przez zajmującą się tokenami NFT organizację PleasrDAO za sumę czterech milionów dolarów. Wypłaconą, rzecz jasna, w kryptowalutach. Sama organizacja opisuje się z kolei mianem antysystemowych rebeliantów, sprzeciwiających się, m.in. żerowaniu na dziełach twórczych właśnie. Taka też idea przyświecała wykupieniu „Once Upon a Time in Shaolin” przez PleasrDAO. Pierwotna umowa sprzedaży albumu Wu-Tang Clanu zabrania jednak udostępnienia materiału szerszej publiczności do roku 2103. Aczkolwiek pozwala na odtwarzanie „Once Upon a Time in Shaolin” na specjalnych pokazach, np. w muzeach. Opcję tą wykorzystała organizacja PleasrDAO i unikatowe dwupłytowe wydawnictwo, lecz w skróconej wersji, zaprezentowanie zostanie w muzeum. Konkretnie, „Once Upon a Time in Shaolin” wypożyczono do MONA, czyli australijskiego Muzeum Sztuki Dawnej i Nowej w Hobart na Tasmanii.

„Once Upon a Time in Shaolin” w MONA wystawione zostanie między 15 a 24 czerwca w ramach wystawy Namedropping, a odsłuch możliwy będzie na kilku specjalnie zorganizowanych wydarzeniach. Bilety na wydarzenia są bezpłatne, jednak ograniczone, a ich kolportaż rozpocznie się 30 maja. Wejściówki zdobyć można wyłącznie po wcześniejszym zapisie, a szczegóły odsłuchu albumu Wu-Tang Clanu w Museum of Old and New Art znajdziecie na stronie tej instytucji. Poniżej natomiast możecie zapoznać się z tracklistą dwupłytowego „Once Upon a Time in Shaolin”.

Wu-Tang Clan - Once Upon a Time in Shaolin

Wu-Tang Clan – Once Upon a Time in Shaolin

Shaolin School
 1. Entrance (Intro)
 2. Rivals
 3. Staple Town Pt. 1 (Interlude)
 4. Ethiopia
 5. Handkerchief
 6. Staple Town Pt. 2 (Interlude)
 7. The Pillage of ’88
 8. Centipedes
 9. The Widow’s Tear
 10. Sorrow
 11. Shaolin
 12. The Saga Continuous
 13. Shaolin Soul (Exit)
Allah School
 1. Sustenance (Intro)
 2. Lions
 3. Since Time Immemorial
 4. The Slaughter Mill
 5. The Brute
 6. Iqra
 7. Flowers
 8. Poisoned Earth
 9. Freedom (Interlude)
 10. The Sword Chamber
 11. Unique
 12. The Bloody Page
 13. Salaam (Outro)

(Fot. główna – źródło: mona.net.au)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: