Stare Miasto wraca! Ale tylko na płyty winylowe i streamingi

Opublikowano: 05/10/2021
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

W polskim rap biznesie nadeszła pora na reedycje klasyków wypuszczanych w początkowych latach rozwoju tego gatunku w naszym kraju. Kolejnym legendarnym zespołem, który ponownie wyda swoją twórczość jest warszawskie Stare Miasto! Albumy natomiast, które razem nagrali Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek zamieszczono właśnie w serwisach streamingowych.

Nareszcie! Zapewne ten właśnie okrzyk wydali z siebie ci, którzy w okolicach roku 2000 byli już świadomymi odbiorcami polskiego rapu. Płytowych dokonań, całkiem popularnego na przełomie millenium zespołu Stare Miasto na próżno było bowiem szukać przez te lata, nie licząc bootlegów na YouTube, w wersji cyfrowej. I była to duża strata, gdyż „Stare Miasto” i „Minuty” to wydawnictwa niezmiernie istotne dla rozwoju rapu w Polsce.

W momencie, gdy stołeczny rap zdominowali reprezentanci tej tak zwanej „ciemnej strony”, na scenę razem weszli Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek. Esencjonalne podejściem do hip hopu i zapatrzenie w stronę The Soulquarians sprawiły, że twórczość zespołu Stare Miasto z miejsca stanęła w opozycji do rapu, który proponował dla przykładu ZIP Skład czy Molesta. I do tego, jak na tamte czasy, była doskonale wyprodukowana. To z kolei stanowiło zasługę producenckiego duetu Majki/Korzeń, ze Starym Miastem związanym już od pierwszej płyty.
Debiutancki album Starego Miasta ukazał się w 1998 roku. Płytę zatytułowano po prostu „Stare Miasto” i to właśnie na tym wydawnictwie znalazły się ponadczasowy klasyk, jak i zarazem najbardziej znany numer tej formacji, singlowe „Jak Się Poruszać (po mieście)”.
Po trzech latach Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek zaprezentowali drugi, i niestety ostatni, wspólnie nagrany album. „Minuty” do słuchaczy trafiły w 2001 roku. Była to płyta jeszcze bardziej udana niż poprzednia, bardziej dopracowana, z rapem na jeszcze wyższym poziomie. Pamiętajmy, że rzecz działa się dwadzieścia lat temu! W jej powstaniu natomiast udział wzięli również Eldo, Pezet i Eis. Klasyk przez duże K.

Wspominając zarówno „Stare Miasto” jak i „Minuty” nie można pominąć kwestii samego wydania tych płyt, co również rzutowało na odbiór twórczości zespołu. Zespół Stare Miasto już przy debiutanckiej płycie związał się powiem z dużą wytwórnią, pejoratywnie określaną wówczas mianem majorsa. Był to polski oddział PolyGram. W tamtym czasie będący częścią koncernu Philips. W kolejnych latach w miejscu tej oficyny zaistniał natomiast Universal Music Polska. I właśnie nakładem tej wytwórni ukazały się „Minuty”. Spotkało się to z negatywną reakcją wielu innych raperów, którzy wówczas również rozpoczynali swoje kariery. Tyle historii. Od dzisiaj albumów „Stare Miasto” i „Minuty”, już przy współpracy z Def Jam Recordings Poland, oficjalnie słuchać można za pośrednictwem serwisów streamingowych.

To jednak nie wszystko. Dwadzieścia lat po premierze i dzięki współpracy Def Jam Recordings Poland oraz JuNouMi Records album „Minuty” po raz pierwszy ukaże się na płycie winylowej. Wydawnictwo doczekało się odświeżonej przez Jacka Rudzkiego poligrafii, wzbogaconej o archiwalne zdjęcia zespołu z czasów nagrania. Premiera dwupłytowego albumu odbędzie się w styczniu 2022 roku. Przedsprzedaż ściśle limitowanego nakładu winylowych „Minut” rozpoczęła się w dniu dzisiejszym na stronie www.staremiasto.org. Debiut Starego Miasta do ponownej sprzedaży trafić ma natomiast w przyszłym roku.

Z okazji reedycji albumów Starego Miasta uruchomiono również specjalną, wspomnianą już stronę www.staremiasto.org. Warto to miejsce odwiedzić, gdyż poza możliwością zakupu winylowej reedycji płyty „Minuty” znajdziecie tam również archiwalne materiały z czasów działalności tego legendarnego już zespołu, jak i odsłuch płyt, które wspólnie nagrali Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek. Polecamy!

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: