Łona nagrodzony Paszportem Czytelników Polityki

Opublikowano: 17/01/2024
Autor: Redakcja
Zdjecie newsa

Paszporty Polityki 2023 przyznane! Za nami 31. edycja jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik Polityka.

Do nagród w siedmiu kategoriach Film, Literatura, Teatr, Sztuki Wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Kultura cyfrowa, nominują zaproszeni krytycy, dziennikarze związani z różnymi redakcjami i mediami tygodnika. W tym roku po raz pierwszy dołączyło nowe ósme wyróżnienie – Paszport Czytelników – nagroda przyznawana przez czytelników i subskrybentów tygodnika spośród nominowanych artystów.

Nowe wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Łona. Nagrodzony za najnowszy, stworzony wraz Andrzejem Koniecznym, Kacprem Krupą oraz Zuzanną Głowacką, album „TAXI”, wydany nakładem Def Jam Recordings Poland. Recenzję płyty znajdziecie w tym miejscu. A jak uzasadniają wybór sami czytelnicy i czytelniczki Polityki?

„Swoim najnowszym albumem „Taxi” pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów!”

– Tomasz Staneta z Warszawy

„Pan Łona umie w weather talk – a spytaj go o cumulusy, staje się García Lorcą. Ożeniony na stałe z Siema Ziemia, kiedy barwę chmur opisuje, to nie żaden pan Łona, to Van Gogh. I pewnie go nie bawi ten refren – ale, jeśli chodzi o saturację czy sublimację, mówi heksaMetrem…”

– Artur Wieczorek z Warszawy

„Za lekkość wypowiadanych słów, za głębię myśli w tych słowach zawartych. Za empiryczny dowód, że w rzeczywistości warszawocentrycznej na jej peryferiach powstają rzeczy wielkie, pozornie niepozorne. Łona – honorowy ambasador Szczecina, Marek Koterski polskiego rapu”.

– Grzegorz Zduniak z Warszawy

Nagroda jest wyróżnieniem dla twórców, którzy czynią najszybsze postępy. Zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie.

Wśród laureatów znaleźli się też reżyser Paweł Maślona, malarka Marta Nadolle, kompozytorka i wokalistka Hania Rani. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymał pisarz i dramaturg Józef Hen.

Panu Łonie serdecznie gratulujemy tak ważnej nagrody. A Wam przypominamy w tym miejscu wywiad ze współautorem albumu „Taxi”, który w ostatnim czasie przeprowadził Jakub Sommerfeld.

(Fot. główna, tekst – źródło: materiały prasowe Def Jam Recordings Poland)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: