Nie tylko „Biggie”. Co jeszcze rapowego proponuje Netflix?

Opublikowano: 11/03/2021
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

W pierwszym dniu marca Netflix pokazał film „Biggie: I Got A Story to Tell” – dokumentalną produkcję poświęconą legendarnemu The Notoriousowi B.I.G. My natomiast, korzystając z okazji, sprawdamy jakie jeszcze obrazy o rapowej tematyce obejrzeć można w tym serwisie streamingowym.

„Biggie: I Got A Story to Tell”, najnowszą hiphopową produkcję Netflixa, obszernie opisaliśmy w momencie, gdy popularny serwis podzielił się swoją marcową ramówką. Dokument poświęcony Notoriousowi zadebiutowała w dniu wczorajszym, sporo z nas seans zostawia sobie zatem na najbliższy weekend. Sprawdźmy więc, co jeszcze w rapowym klimacie znajdziemy w netflixowskiej ofercie.

Obrazy fabularne i dokumentalne. Produkcje zamknięte i w odcinkach. Dramaty, sensacje, komedie. Trochę tego jest. Skupiamy się na większości z nich, stworzenie rankingu w tym przypadku jest zatem mało zasadne. Kolejność niech determinuje więc rok produkcji.

1. Jesteś Bogiem (2012)

Fabularny dramat ukazujący historię kultowej Paktofoniki zna z pewnością każdy słuchacz polskiego hiphopu. Opinie o dramacie w reżyserii Leszka Dawida są mocno spolaryzowane. Co nie zmienia faktu, że wszyscy, których urzekła „Kinematografia”, film „Jesteś Bogiem” obejrzeć powinni.

2. Ewolucja hip hopu (2016)

Czterosezonowa epicka opowieść przedstawiająca początki i rozwój hiphopu. Ewolucja kultury ukazana w łącznie szesnastu epizodach. Dla fanów rapu produkcja z kategorii absolutne must see na Netlflixie. Zaczyna się w latach 70-tych na Bronxie, a kończy na ukazaniu ogromnych sukcesów takich postaci jak Eminem, 50 Cent czy Dre. Po drodze oczywiście przedstawiając wszystkie ważne postacie, które wpłynęły na tytułową ewolucję hiphopu. Seans „Hip-Hop Evolution” większość ma za nami. Reszcie polecamy L4, czym prędzej.

3. The Get Down (2016)

Moim zdaniem najlepsza rapowa produkcja jaką można znaleźć w ofercie Netflixa. I jeśli ktoś jeszcze „The Get Down” nie widział, powinien czym prędzej nadrobić swoje nie dopatrzenie. Jedenastoodcinkowa fabularna historia w niesamowity i barwny sposób przenosi nas do Bronxu schyłku lat 70-tych. Do czasów, gdy kończyła się era disco, a rodził hip hop. Narratorem i producentem wykonawczym jest tutaj Nas, koproducentem Grandmaster Flash, a do konsultacji zaangażowano speca od hip hopu Nelsona George’a. Scenarzystą i producentem jest z kolei Baz Luhrmann, a do prac nad „The Get Down” zwerbowano jeszcze wielu innych twórców. Tyle wystarczy, gdyż to trzeba oglądać, a nie opisywać!

4. Roxanne, Roxanne (2017)

W tym przypadku tytuł od razu wyjaśnia jakiej postaci poświęcona jest ta produkcja. „Roxanne, Roxanne” to fabularny dramat w reżyserii Michaela Larnella ukazujący historię Lolity Shanté Gooden. Dorastająca na Queensbridge Projects dziewczyna w 1984 roku, w wieku zaledwie czternastu lat, zadebiutowała swoim singlem „Roxanne’s Revenge”, z miejsca stając się legendą hiphopu z równie legendarnego Juicy Crew. W tle mamy zatem również stary Nowy Jork, w którym rap właśnie się rozkręcał. Producentami „Roxanne, Roxanne” są natomiast Forest Whitaker oraz Pharrell Williams.

5. The Defiant Ones (2017)

Ponownie dokument. Tym razem ukazujący historię współpracy Dr.’a Dre i Jimmy’ego Iovine’a. W czterech epizodach dowiadujemy się jak doszło do spotkania tej dwójki. Następnie założenia własnego biznesu, odkrycia Eminema oraz ostateczenie sprzedania Beats Electronics za 3 miliardy dolarów. Prawdziwy american dream, który aż prosił się o skrupulatne przedstawienie. Opowiadającymi historię Dre’a i Jimmy’ego są między innymi wspomniany Mathers oraz Ice Cube, Bono z U2, Bruce Springsteen, P. Diddy, Snoop Dogg, Kendrick Lamar i wielu innych. „The Defiant Ones” otrzymało również kilka nagród, w tym Grammy dla Najlepszej produkcji muzycznej.

6. Trener Snoop

Skoro już Snoop Dogga wspomnieliśmy, to odnotujmy, że autor „Doggystyle” również ma własną pozycję na Netfixie. Z tą różnicą jednak, ze poświęconą nie rapowi, a futbolowi! Snoop natomiast pojawia się w niej w roli trenera futbolowej drużyny. Nie jest to jednak kolejna komedia z udziałem Doggy Dogga. Tu wszystko dzieję się naprawdę. W dokumentalnym serialu „Trener Snoop” obserwujemy jak raper faktycznie trenuje młodych zawodników futbolu amerykańskiego. Do tego sporo tzw. życiówki i Snoop jako coach z krwi i kości.

7. Rapture (2018)

O ile „Hip-Hop Evolution” skupia się na przedstawieniu historii i rozwoju hip hop, tak „Rapture”, przede wszystkim, ukazuje wpływ rapu na światową kulturę. Co istotniejsze, z perspektywy współczesnych postaci z rap biznesu. Przez osiem odcinków przewijają się zatem Logic, Nas i Dave East, T.I., G-Eazy, 2 Chainz, Rapsody, Just Blaze oraz A Boogie Wit Da Hoodie, którym kamera twórców „Rapture” towarzyszy przez całą dobę. My, dzięki temu, możemy nieco przyjrzeć się życiu bohaterów serialu produkcji Mass Appeal oraz poznać historię ich drogi na rapowy szczyt.

8. Unsolved (2018)

Kolejna fabularna, serialowa produkcja. Tym razem poświęcona niewyjaśnionej sprawie zabójstwa Biggiego Smallsa. A więc i Tupaca Shakura również. Ukazująca przebieg śledztwa toczącego się po morderstwie Notoriousa produkcja „Unsolved” dzieje się w trzech przedziałach czasowych. Oprócz dochodzenia, które jest osią serialu, ukazane zostają również relacje między dwójką tragicznie zmarłych raperów, nieco historii ich życia, a na drugim planie przewijają się m.in. Suge Knight i Puff Daddy. Na pierwszym natomiast policjanci, którzy próbują połapać się, o co tak naprawdę poszło. Twórcy „Unsolved” zaznaczają jednak, że coś tam na potrzeby swojej dziesięcioodcinkowej historii pozmieniali, coś naciągnęli, i coś tam wymyślili. Ale obejrzeć można.

9. Kto zabił Jam Master Jay’a? (2018)

Ta produkcja z kolei ukazuje nam historię nierozwiązanego do tej pory śledztwa w sprawie morderstwa współzałożyciela Run D.M.C. Z tą jeszcze różnicą, że w formie pełnometrażowej i dokumentalnej. Jam Master Jay’a zastrzelono w 30-go października 2002 roku w studiu na Queens, i do momentu premiery „Who Killed Jam Master Jay?” nie doszło do ustalenia, kto oddał dwa śmiertelne strzały. Zarzuty w tej sprawie postawiono bowiem dopiero dwa lata po premierze filmu, niejakiemu Ronaldowi Washingtonowi oraz Karlowi Jordanowi Jr.

10. Rhytm + Flow (2019)

Jedyne w tym zestawieniu, i jedyne rapowe w ogóle, talent show w ofercie Netflixa. Zdecydowanie dla zwolenników tego typu produkcji. Cardi B, Chance the Rapper oraz T.I. szukają nowej rap gwiazdy i w tym celu eksplorują ważne dla hip hopu ośrodki jak Nowy Jork, L.A., Chicago Czy Atlanta. Angażują do tego również speców od rapu w tych miastach mieszkających. Przez dziesięć epizodów przewijają się zatem m.in. Fat Joe, Snoop Dogg, Killer Mike, Big Boi, Twista i Anderson. Paak.

11. Proceder (2019)

Fabularny, biograficzny dramat ukazujący życie Tomasza Chady. Życia składające się z dużych wzlotów i jeszcze większych upadków, i życia, które nagle skończyło się w 2018 roku. Chada był ważną postacią dla naszej sceny, jeszcze ważniejszą jest nadal dla setek tysięcy swoich słuchaczy. „Proceder” zebrał więc spolaryzowane opinie. W większości jednak negatywne. „Z szacunku dla Chady, ale film to jakaś kpina / Połowa mych znajomych już w połowie wyszła z kina / Reżyserze, film się faktów ledwo trzymał” – podsumował, obraz w reżyserii Michała Węgrzyna, w jednym ze swoim numerów Włodi.

12. Travis Scott: Mamo, potrafię latać (2019)

Dokumentalna pełnometrażówka, której bohaterem jest, jak tytuł wskazuje, Travis Scott. Produkcja bardziej kameralna, która pokazuje nam proces tworzenia nominowanego do Grammy albumu „Astroworld” oraz kulisy trasy koncertowej Travisa związanej z tym wydawnictwem. „Look Mom I Can Fly” przybliża nam również osobę Travisa Scotta. W filmie podglądamy życie rapera, uczestniczymy w jego drodze na szczyt czy też nauce bycia ojcem.

13. Killer Mike: Prawda prosto w twarz (2019)

Analogicznie do „Trenera Snoopa” odcinkowa produkcja „Trigger Warning with Killer Mike” również nie skupia się na muzyce bohatera głównego. Tutaj jednak, Killer Mike nie stara się wytrenować swojej drużyny, a całe społeczeństwo! Współtwórca Run The Jewels ma bowiem kilka całkiem oryginalnych i rewolucyjnych pomysłów dotyczących przemian społecznych, które stara się wprowadzić w życie. „Prawda prosto w twarz” opowiada o kulturowych tabu, dzięki czemu widzowie mogą dostrzec, jakie przypuszczenia i uprzedzenia ograniczają niektórym ludziom możliwości działania” – wyjaśnia przesłanie swojego programu Killer Mike.

14. Ekscentrycy w LA (2020)

To już jest absolutna petarda nie tylko dla fanów hip hopu, zwłaszcza spod znaku Soul Assassins. Obejrzeć „LA Originals” powinni (o ile jeszcze tego nie zrobili) także wszyscy miłośnicy tatuaży, graffiti, streetartu, streetwear’u, lowriderów i całej kultury Los Angeles. Ikonami tego wszystkiego są Estevan Oriol i Mister Cartoon, czyli tytułowi „Ekscentrycy w LA”. I tak, to właśnie jest ten słynny Cartoon, który zaprojektował loga Cypress Hill i Shady Records oraz wydziarał m.in. Eminema, Travisa Barkera, Beyoncé Knowles, Danny’ego Trejo, Kobe Bryanta, Dre’a, 50 Centa, Method Mana, Xzibita, i wielu, wielu innych. Estevan Oriol natomiast strzelił im wszystkim foty, nakręcił podobną liczbę klipów oraz ten właśnie film.

15. Skandal. Ewenement Molesty (2020)

Tytuł całkiem świeży, który na Netflix trafił całkiem niedawno. A co za tym idzie, wszystkim doskonale znany. „Skandal. Ewenement Molesty” to całkiem udany dokument przedstawiający historię legendarnego warszawskiego zespołu. Film ukazujący jak to było z Molestą Ewenement powinien powstać już dawno, i na całe szczęście w końcu wziął się Bartosz Paduch. Produkcja ma jednak kilka minusów. Po pierwsze, gdzie jest Pelson? Ta minutowa wstawka to stanowczo dla tej postaci za mało. Drugim jest właśnie długość całkowita filmu „Skandal. Ewenement Molesty”. Godzina z hakiem to jednak trochę mało na opowiedzenie o tak ważnym zespole.

Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: