„PDG Rapertuar” Projektu Własny Styl ma już 20 lat

Opublikowano: 16/04/2024
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

„PDG Rapertuar”, który w 2004 roku Shellerini, Szpaaq i Mikser zaprezentowali jako Projekt Własny Styl to jeden z najważniejszych poznańskich nielegali. Album, na którym przewinął się cały PDG Kartel po kilku latach doczekał się oficjalnej już reedycji, a od wczoraj, z okazji 20-lecia wydania, klasyk od PWS nareszcie dostępny jest także w serwisach streamingowych.

„PDG Rapertuar” to nielegal darzony, szczególnie przez Poznaniaków, w tym zatem i nas, wyjątkowo mocną estymą. Shellerini, Szpaaq i Mikser 15 kwietnia 2004 jako Projekt Własny Styl puścili w „Miasto Pięciu Dzielnic” materiał znacząco wyróżniający się na tle pozostałych podziemnych płyt, jakie w tamtym czasie tworzono w stolicy Wielkopolski. PWS nagrał bowiem album na bardzo wysokim poziomie, dorównującym legalnie ukazującym się płytom. W wielu przypadkach wręcz wiele lepszy, niż rapowe albumu, które swoje premiery zaliczyły w 2004 roku. „PDG Rapertuar” zaprezentowano dwa lata po „Nokaucie” Killaz Group i solowym debiucie Gurala, a na jakieś dziesięć miesięcy przed „Drewnianej Małpy Rockiem”.

I to właśnie album Projektu Własny Styl stanowił pokaz siły całego PDG Kartel, który już zaznaczył swoją obecność na scenie, a za chwilę na dobre pokazać miał, jak robić hałas w Poznaniu. Na „PDG Rapertuar” pokazali się bowiem prawie wszyscy Kuzyni. „Flow show” i demonstracje niebywałej techniki w kilku kawałkach uczynił Gural. Znacząco na albumie udzielił się Qlop, z którym nagrano jeden z najbardziej znanych hymnów wielkopolskich jaraczy, czyli „Babę zesłał Bóg”. A gościnie pojawili się również RY23 i Rafi, Kaczor, Bubel, DJ Kostek, DJ Soina oraz DJ Hen. Nie można przy tym nie wspomnieć o Mikserze, który na „PDG Rapertuar” pokazał swój producencki talent, a którego bity, tymi swojego autorstwa uzupełnił nieaktywny już niestety Larwa. W tym składzie natomiast powstał klasyczny „PDG Rapertuar”, na którym, oprócz powyżej wspomnianych numerów, znalazły się jeszcze inne, doskonale znane tracki, jak „Zamazane krajobrazy”, „Pokal do pokala”, „Respekt” czy „Dzieci miasta”.

Projekt Własny Styl, po wypuszczeniu „PDG Rapertuar”, niestety nic więcej wspólnie nie nagrał. Po czterech latach Shellerini i Słoń założyli Wyższą Szkołę Robienia Hałasu, a z kolei Mikser ze Słoniem po kolejnych dwóch latach zasłynęli projektem Demonologia. Na długie lata zaginął natomiast charyzmatyczny Szpaaq. Powracając, jedynie na chwilę, dopiero w 2021 roku i prezentując nagrane już tylko z Szelką EP „Kodakrom”. Dwudziesta rocznica premiery „PDG Rapertuar” to zatem bardzo dobry moment, by przypomnieć sobie ten jakże istotny dla poznańskiej sceny album. Zwłaszcza, że płyta Projektu Własny Styl, po tym jak w 2011 roku w wersji fizycznej trafiła do legalnego obrotu, od dnia wczorajszego nareszcie dostępna jest również w serwisach streamingowych. „To PWS, suczysynu!”.

Projekt Własny Styl - PDG Rapertuar - okładka

Projekt Własny Styl – PDG Rapertuar

CD1:

 1. Intro feat. RY23, Rafi, Kaczor, Gural, Qlop
 2. Zamazane krajobrazy
 3. Respekt feat. Kaczor, Qlop
 4. Normalne życie feat. Kasia
 5. Flow show feat. Gural
 6. Po prostu
 7. Dzieci miasta feat. Bubel, Qlop
 8. Uszanuj bliskich
 9. Pokal do pokala
 10. Wersja klassik
 11. Przez miasto
 12. Lek
 13. Babę zesłał Bóg feat. Rafi, Qlop
 14. Wiele nienawiści
 15. Prolog
 16. Pikantne życie feat. Rafi
 17. Jeden
 18. Tu chodzi o styl

CD2: Bonusy:

 1. Babka (Julas remiks)
 2. Filar feat. Qlop, DJ Kostek
 3. Szybkie stylu ruchy ’02
 4. Profesjonaliści
 5. Chora wiksa feat. RY23
 6. Regał feat. Gural
 7. Im wyżej feat. Rafi
 8. Super gwiazda (Szpaaq solo)
 9. Ten kawałek feat. Qlop
 10. Nielegal

(Fot. główna – źródło: facebook.com/shellerini/photos_by)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: