Rico Wade z Organized Noize odszedł w wieku 52 lat

Opublikowano: 14/04/2024
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Tragiczne wieści docierają do nas od dnia wczorajszego z Atlanty. Rico Wade, jeden z założycieli Dungeon Family, kreator południowego brzmienia zmarł w wieku 52 lat. Druzgocącą informację o odejściu współtwórcy Organized Noize jako pierwszy przekazał Killer Mike. Przyczyny śmieci Rico Wade’a nie są jednak znane.

Dungeon Family to jeden z najważniejszych kolektywów na Południu. Rapową rodzinę z Atlanty tworzą bowiem także ważne dla rozwoju całego zespołu grupy jak OutKast i Goodie Mob. A przede wszystkim Organized Noize, gdyż to właśnie producenckie trio dało początek całej historii. Organized Noize do życia powołali Rico Wade, Ray Murray i Sleepy Brown. I właśnie w piwnicy domu matki Rico Wade’a, mieszczącym się w East Point na obrzeżach Atlanty, cała trójka na początku lat 90-tych, jeszcze jako nastolatkowie, a w czasach medialnej dominacji Zachodniego i Wschodniego Wybrzeża, tworzyć zaczęła pierwsze bity.

Do studia Organized Noize po jakimś czasie trafili CeeLo Green, Khujo, T-Mo i Big Gipp, czyli Goodie Mob. A także Big Boi i André, jeszcze nie 3000. Mający już chwilę później stać się znanym na całym świecie duetem OutKast. Dające początek karierom Goodie Mob i OutKast, przełomowe albumy „Soul Food” oraz „Southernplayalisticadillacmuzik”, nagrano właśnie w studio Organized Noize. Z kolei ten piwniczny, zbliżony do lochów klimat panujący w studio Organized Noize sprawił, że wymienieni powyżej raperzy i producenci w nim tworzący, zaczęli nazywać się Dungeon Family. Za brzmieniem ikonicznych, powstałych w tym miejscu albumów stali Rico Wade, Ray Murray i Sleepy Brown. Oprócz wyprodukowania debiutanckich płyt Goodie Mob i OutKast, Organized Noize udział brali w tworzeniu kolejnych klasyków, jak „ATLiens”, „Aquemini” czy „Stankonia”. Wyrastając tym samym na jednych z najważniejszych architektów brzmienia rapu z Południa. Warto bowiem pamiętać, że Organized Noize, poza tworzeniem bitów na albumy członków Dungeon Family, współpracowali także z innymi twórcami.

Rico Wade, Ray Murray i Sleepy Brown wyprodukowali, między innymi, „Waterfalls” TLC , czy „Saturday (Oooh Ooooh)” Ludacrisa, a po ich bity zgłaszali się UGK, Curtis Mayfield, JAY-Z, Bubba Sparxxx, Lil Wayne, Kurupt, Travis Scott i wielu, wielu innych twórców. Poza tym wszystkim Rico Wade stoi także za karierą Future’a. Będąc starszym kuzynem obecnie jednego z bardziej popularnych w mainstreamie raperów, pomagając stawiać pierwsze kroki w rapowym przemyśle, a wraz z resztą Organized Noize produkując, rzecz jasna, jego płyty.

Powyższe jest tylko namiastką tego, jak ważnym dla muzyki jest trio Organized Noize. Śmierć Rico Wade’a jest zatem jeszcze bardziej przygnębiająca, gdyż kultura traci kolejnego z jej wizjonerów. Producent zmarł w wieku 52 lat, a kondolencje jako pierwszy złożył reprezentant Dungeon Family, czyli Killer Mike. Następnie smutną informację potwierdził rodzina Rico Wade’a, jak i cały rapowy kolektyw z Atlanty. R.I.P. Rico Wade.

„Brak mi słów, aby wyrazić moje głębokie i głębokie poczucie straty. Modlę się za Twoją żonę i dzieci. Modlę się za rodzinę Wade’ów. Modlę się za nas wszystkich.
Bardzo doceniam, że przyjąłeś mnie do The Dungeon Family, mentoring, Przyjaźń i Braterswo. Nie wiem, gdzie byłbym bez Was”.

– Killer Mike

„Jesteśmy zdruzgotani wiadomością o śmierci naszego drogiego brata Rico Wade’a. Świat stracił jednego z najbardziej innowacyjnych architektów w muzyce, a my straciliśmy nieocenionego przyjaciela. Rico był kamieniem węgielnym Organized Noize i Dungeon Family i na zawsze będziemy pielęgnować pamięć o nim oraz wspólne chwile, tworząc muzykę jako zjednoczony zespół. Nasze serca są obciążone smutkiem, dlatego prosimy o prywatność i empatię w tym trudnym okresie. Obecność Rico zawsze będzie miała szczególne miejsce w naszych sercach i muzyce, którą prezentowaliśmy światu”.

– Organized Noize & Dungeon Family

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: