DJ 600V komentuje przyznanie Złotego Fryderyka

Opublikowano: 06/03/2024
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

22 marca podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się wręczenie nagród Fryderyk. Nagrody przyznawane są przez Akademię Fonograficzną. Jedną z kategorii jest Złoty Fryderyk, którego w tym roku odbierze również legendarny DJ 600V, a który chwilę po ogłoszeniu laureatów tegorocznej edycji, skomentował otrzymane wyróżnianie.

Fryderyki powszechnie uważa są za najbardziej prestiżowe nagrody polskiego przemysłu muzycznego, a całe przedsięwzięcie, za którym stoi Związek Producentów Audio Video, obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie. Czym natomiast jest Złoty Fryderyk?. Statuetkę w tej kategorii otrzymują twórcy wyróżnieni przez Akademię Fonograficzną za całokształt dokonań artystycznych i szczególnie zasłużeni dla polskiej kultury muzycznej. W tym roku Złotym Fryderykiem uhonorowani zostaną Martyna Jakubowicz, Krzysztof Meyer i Kazimierz Jonkisz. A, co cieszy nas przede wszystkim, DJ 600V! Postać niesamowicie zasłużona dla rozwoju polskiego hip hopu, a tym samym muzyki popularnej, w ogóle. Jak natomiast przyznająca to wyróżnienie Rada Akademii Fonograficznej tłumaczy swój wybór?

„Drugim Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki rozrywkowej Rada Akademii postanowiła w tym roku nagrodzić Sebastiana Imbierowicza, czyli twórcę pierwszego etapu sceny hip hopowej w naszym kraju. Jego produkcje zdominowały i zdefiniowały charakter tzw. złotej ery tego gatunku w Polsce. W poszukiwaniu raperów na swoje płyty odkrył rzeszę talentów również uważanych dziś za legendy. Molesta, Sokół, Tede, Pezet czy Hemp Gru to tylko kilka pseudonimów i nazw, których początki możemy wiązać z DJ 600 Volt. Jego albumy zainspirowały tysiące i stworzyły solidny fundament. Mimo odrzucenia przez stacje radiowe utwory, jak Wiedziałem, że tak będzie, Nie jestem k. businessmanem, Osiedlowe akcje, A pamiętasz jak, Wychylylybymy, Mercedes s 600, Sami swoi – stały się hymnami pokolenia.
W ostatnich latach Sebastian zrealizował szereg różnorodnych albumów, między innymi większość ścieżki do filmu Fantastyczny Mat Parrey, gdzie wszystkie kompozycje wygenerował, bazując na „dźwiękach kosmosu”, zaczerpniętych z bibliotek audio NASA. Nadal zajmuje się produkcją, uczy aranżacji i mixu w warszawskiej Akademii Realizacji Dźwięku”.

– Rada Akademii Fonograficznej

„Dla mojego pokolenia, osób, które dorastały na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych oraz fascynowały się rodzącą się wówczas polską sceną hiphopową, Dj 600 Volt to postać absolutnie kultowa. Działalność Sebastiana docierała do nas na bardzo wielu polach: za pośrednictwem fal radiowych, podczas granych przez niego imprez, a także, przede wszystkim, na legendarnych, produkowanych przez niego albumach. Dzięki tym wydawnictwom V.O.L.T. nie tylko umożliwiał zaprezentowanie się szerszej publiczności zaczynającym wówczas swoją drogę artystom, ale stanowił dla nich także niezbędne wsparcie w zakresie dostępu do sprzętu studyjnego, wiedzy i inspiracji muzycznych. To wszystko działo się w czasach, gdy na playlistach co piątek nie pojawiało się kilkanaście nowych, rapowych singli, a kiedy każda wydana kaseta z polskim rapem była wydarzeniem, na które czekano, a później słuchano i dyskutowano przez długie miesiące”.

– Witek Michalak, szef polskiego oddziału wytwórni Def Jam Recordings, członek Rady Akademii Fonograficznej.

DJ 600V dołącza tym samym do prestiżowego grona laureatów Złotego Fryderyka, w którym znajdują się już tak ważne dla polskiej muzyki postaci jak, m.in. Marek Grechuta, Czesław Niemen, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Tomasz Stańko czy Krzysztof Krawczyk. Od 2024 natomiast do tej galerii wybitnych artystów dołączy reprezentant hiphopu. Jeden z najważniejszych rapowych producentów, DJ Volt. Niestety, co przykrością zauważamy, dość mocno zapomniany przez większość mediów muzycznych. Dla Rady Akademii Fonograficznej należą się zatem duże brawa za przypomnienie dziennikarzom, że DJ 600V nadal jest twórcą aktywnym. Regularnie wydającym kolejne albumu, które sprawdzić możecie w serwisie bandcamp. Sam V.O.L.T. otrzymane wyróżnienie także zdążył już skomentować. Co, również niestety, przez większość serwisów muzycznych, także zostało pominięte. A w kontekście przyznania DJ’owi 600V statuetki Złotego Fryderyka, dość istotne.

„Złoty Fryderyk istnieje jedynie w kategoriach klasyka, jazz i muzyka rozrywkowa. Ten Fryderyk, którego mi przyznano nie dotyczy kategorii „hip hop”, tylko „muzyka rozrywkowa”. Jest przyznany jednogłośnie i dotyczy całokształtu i wpływu na muzykę. Większość z kilku osób, które zadzwoniły mi pogratulować sądziła, że to kategoria „hip hop” a tym czasem nie. Na liście poprzednich laureatów są tacy ludzie jak Andrzej Korzyński, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa czy Zbigniew Wodecki. W skrócie – to nie jest Fryderyk w kategorii hip hop”.

– DJ 600V

Jest to zatem jak najlepszy czas na to, by przypomnieć Wam ostatni producencki album DJ’a 600V. Wydaną w 2021 płytę „Boombox Kingz”, na którą zaproszenie przyjęli raperzy ze Stanów, m.in., PMD, El Da Sensei i Tame One, Edo G a czy Freeway. Czy też dokonany przez nas całkowicie subiektywnie, zbiór największych bangerów od V.O.L.T..

DJ 600V zasygnalizował z kolei, ze nie otrzymuje obecnie Fryderyka w kategorii hip hop. Kto zatem ma szansę otrzymać statuetkę Fryderyka za Album Roku Hip Hop? W tej kategorii nominowanymi są Łona x Konieczny x Krupa za album „TAXI”, PRO8L3M za „PROXL3M”, Włodi za „HHULTRAS”, Taco Hemingway za „1-800-Oświecenie” oraz Zdechły Osa za „Breslau Hardcore”. Zwycięzcę lub zwycięzców poznamy 22 marca, gdy w gliwickiej Pre-Zero Arena, podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wręczone zostaną Fryderyki 2024.

(Fot. główna, informacje, cytaty – źródło: www.fryderyki.pl)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: