Ten Typ Mes vs. Alkopoligamia, czyli sporu ciąg dalszy

Opublikowano: 27/12/2022
Autor: Maciej Werner
Zdjecie newsa

Ten Typ Mes w otwartym sporze z pozostałymi założycielami Alkopoligamia.com, czyli Stasiakiem i Witkiem Michalakiem? Tego słuchacze się nie spodziewali. A jednak. Konflikt trwa. A po singlu wynoszącym ową scysję na forum publiczne, nastąpił etap wystosowywania oświadczeń oraz postów, którym teraz, na spokojnie, możemy się przyjrzeć.

Ten Typ Mes w dniu swoich, przypadających na dzień 24. grudnia, 40. urodzin sprawił swoim słuchaczom prezent. W postaci premierowego singla „Ten Typ ’22”. I rozpętał tym samym niemałą aferę na naszym rapowym podwórku. Treść utworu dotyczy bowiem, jak to określa sam autor, ’zwolnienia Mesa’ z Alkopoligamii. Opublikowany w Wigilię singiel odbił się szerokim echem mimo czasu, w jakim pojawił się w sieci. Sam Mes natomiast, rozniecony już ogień, dzień później postanowił podlać przysłowiową oliwą. I w swoich mediach społecznościowych zamieścił post. Gorącą już atmosferę podgrzewający o kolejne kilka stopni.

„Kiedy zastanawiałem się 'co dalej?’ (bo ciągle nagrywam nowe rzeczy), jakieś 2 miesiące temu 'koledzy’ z Alkopoligamii zaczęli dzwonić do innych wytwórni. Dwóch konkretnie labelów. 'Mesa nie wolno wydawać, Mes ma zobowiązania!’ – mówili. Tak, ci sami dwaj mistrzowie biznesu, którzy nie chcieli już ze mną pracować, którzy 'nie mają ze mną kontaktu’.
Nie wiem czy telefonowali ze stacjonarnego w Niuansie, a może łączyli się przez satelitę Def Jamu, ale skutecznie – na gębę, bez poparcia w umowach – zrazili do mnie ew. kontrahentów. Wcześniej, przez kilka miesięcy, wierzyłem, że uda się nam dojść do jakiegoś porozumienia i rozstać się mając w pamięci zwłaszcza te dobre momenty z ostatnich lat.
Rzutem na taśmę zorganizowałem ekipę filmową. Zapłaciłem za produkcję klipu i wyrobiliśmy się (ledwo!) na moje wczorajsze 40 urodziny, tak, żeby refren nie stracił sensu.
Muzyczne wycieczki z kochanym Kubą Więckiem & co. oczywiście też sformowałem niezależnie.
Czemu o tym piszę?
Bo pytacie dlaczego 'Tego Typa ’22′ nie ma na streamach. Skumajcie, musiałem działać w pośpiechu, wrzucać mp4 na YT z kumplami (mam kilku prawdziwych) ale ze spotim’ to już nie takie łatwe.
Jeśli chcecie swobodnego i pełnego dostępu do moich nowych rzeczy to Witold Michalak i Łukasz Stasiak muszą przestać zachowywać się jak pały. Niech się cieszą z naszej wspólnej pracy przy 'T.B.Z.D.’ czy 'Żbikach’ i od..czepią od teraźniejszości i przyszłości. Naprawdę, pogrywanie ze mną jak z 'pracownikiem sezonowym’ to nie jest dobry pomysł.
Wy też pamiętajcie, proszę, to co dobre i dopracowane spod szyldu Alko’ wyszło.
Dziękuję Wam za okazane wsparcie, 'macie łby aż Wam się, k’ świecą’!! Wszystkie wiadomości, życzenia, komentarze, udostępnienia wiele dla mnie znaczą!
Time to move on! Ale na moich zasadach!”

– Ten Typ Mes

„Ten Typ ’22”, jak i następujący po nim post, najprawdopodobniej namieszał w tegorocznych, świątecznych planach obecnych włodarzy wytwórni, Stasiaka i Witka Michalaka. Oświadczenie ze strony Alkopoligamia.com pojawiło się bowiem już po dniu, od kiedy na ostro wjechał „Ten Typ ’22”. W drugi dzień Świąt 2k22, za pośrednictwem mediów społecznościowych, Alko’ ustosunkowało się do zarzutów, które ze strony Mesa padły w świeżym kawałku, wywiadzie udzielonym dla open.fm oraz powyższym poście. I jak można było się spodziewać, oświadczenie owe stanowi, dodatkowo w punktach, całkowite odbicie piłeczki. Zdaniem Tego Typa jednak,(o czym poniżej), powierzone do wykonania, w prawnicze ręce.

„Wywołani do tablicy odpowiadamy w formie, której nigdy nie byliśmy fanami – oświadczenia, piątego elementu polskiego hip-hopu.
Nie ma Alkopoligamii bez Mesa i nie da się go z niej zwolnić. Niestety od kilku lat nie była ona już tą Alkopoligamią, którą stworzyliśmy we trzech i jaką wielu słuchaczy pokochało. Przez lata zbudowaliśmy wspaniałą historię i to przede wszystkim bez słuchaczy i fanów nie byłoby Alko’.

Poniżej odpowiedzi na konkretne oskarżenia, które sugerują naszą nieuczciwość.

1. Nikt nie zwolnił Mesa z Alkopoligamii. Przedstawiane w dramatycznym tonie „zwolnienie” z własnej wytwórni było w istocie formalnym zakończeniem zatrudnienia Piotra w JDG Witka. W ostatnich latach jedyną funkcją tego zatrudnienia było ubezpieczenie zdrowotne Piotra. Nie był to „pucz” ani moment „cwaniackiego” wykolegowania Piotra z jego dzieła, lecz formalne zakończenie relacji między osobami, które od miesięcy pozostawały w sporze. Owo rozwiązanie umowy nie było więc zarzewiem konfliktu, ale jednym z jego efektów i nie miało nic wspólnego z podziałem ról, czy samym funkcjonowaniem w ramach wytwórni.

2. Losy zakończenia relacji osobistej i biznesowej między Piotrem a Łukaszem oraz między Piotrem a Witkiem, to dwie różne, przesunięte w czasie, historie. Stasiak zakończył współpracę menadżerską i koncertową z Piotrem 4 lata temu, Witek podjął te decyzje w zeszłym roku. W obu przypadkach były to trudne decyzje, a ich genezę stanowiły powtarzające się zachowania i postępowania Piotra, które wykluczyły możliwość dalszej relacji. O możliwych powodach tych zachowań Piotr sam wspomina w wywiadzie. To pogłębiający się od lat proces, który systematycznie oddalał nas od siebie. Przede wszystkim jednak – między Witkiem i Łukaszem nie powstał wynikający z chorej chciwości “spisek” mający na celu odsunięcie Piotra od “żyły złota”.

3. Nie ma mowy o pozbawianiu Piotra należnych mu, na podstawie naszej umowy, zysków z działalności wytwórni. Mimo, że formalnie wydawcą płyt był Witek, to nasze ustalenia co do podziału zysku/strat z działalności wydawniczej pozostają w mocy. Fakt ten przeczy tezie o “wrogim przejęciu” wytwórni, to nigdy nie było niczyim zamiarem.

4. To samo dotyczy praw do twórczości. Jest to uregulowane w umowach wydawniczych. Mes nie wydawał swoich płyt w Alkopoligamii “na gębę”.

5. W ostatnich latach podejmowaliśmy próby uregulowania naszych relacji z Piotrem w formalny sposób, chcąc zebrać na piśmie również nasze umowy ustne, w tym także z udziałem profesjonalnego i bezstronnego mediatora. Zakończyły się one niepowodzeniem – w naszym przekonaniu z winy Piotra, który nie akceptował treści części porozumienia zobowiązującej wszystkich nas (a nie tylko Piotra) do powstrzymania się od negatywnych wypowiedzi na temat pozostałych stron takiej ugody. Chcieliśmy zamknąć ten rozdział mając poczucie, że historia Alkopoligamii będzie kojarzyła się słuchaczom z naszymi projektami, a nie z publicznymi animozjami i formalnymi przepychankami.

6. Odpowiadając na pytania wydawców, poinformowaliśmy ich o bieżącej rozmowach prowadzonych pomiędzy wspólnikami Alkopoligamii. Decyzja o podjęciu współpracy z Piotrem pozostawała w rękach samych wydawców. Ich decyzja o nie dystrybuowaniu materiału po poznaniu pełnego obrazu sytuacji z obu stron, świadczy, że sprawa nie jest tak jednoznaczna jak przedstawia to Piotrek. Natomiast singel po premierze nie został w żaden sposób przez nas zablokowany. Także w przyszłości nie mamy zamiaru ograniczać Piotra w jego działaniach.

7. Nie mamy intencji rozwijania Alkopoligamii i jej działania jako aktywnego labelu. Oczywistym jest fakt, że marka Alkopoligamia jest kojarzona z Mesem i jej funkcjonowanie bez jego udziału jest bezcelowe. Uważamy tak, pomimo faktu, że wszelkie wizjonerstwo pozostaje wyłącznie fantazją, jeśli nie posiada się umiejętności i możliwość realizacji wizji. Wspaniale było przez wiele lat realizować ją wspólnie w gronie przyjaciół.

Pozostałe oszczerstwa czy osobiste wycieczki pozostawiamy bez komentarza. Żałujemy, że sprawa musiała nabrać wymiaru publicznego i że nie udało się zakończyć współpracy z klasą i stylem. Wszystkim, którym bliska jest lub kiedykolwiek była Alkopoligamia – dziękujemy. Piotrowi natomiast winszujemy jubileuszu pracy twórczej i życzymy powodzenia w dalszej karierze. Wciąż pozostajemy fanami jego talentu, chociaż już tylko w roli słuchaczy”.

– Witek i Stasiak

Stasiak i Witek Michalak, powyższym oświadczeniem, co widać, podjęli próby zatrzymania dalszej eskalacji konfliktu. Swoje stanowisko przedstawiając rzetelnie, w formie stonowanej, zachowującej szacunek. Ten Typ Mes, jak na rapera z krwi i kości przystało, w słowach przebiera już mniej. Chociaż zasób ich posiada wiele większy. Co także sam podkreśla. Swoją odpowiedź zamieszczając tym razem, w postaci instagramowej relacji. I ponownie pojawia się kwestia 'palenia mostów’ przed Mesem, na drodze do kolejnych wytwórni. Czekamy zatem na kolejne… oświadczenie.

„Padło publicznie, że żadnego dalszego 'blokowania’ nie będzie, więc niech nie będzie.
Padło, że nie ma Alkopoligamii bez Mesa, więc nie ma.
Widzę, że prawnik zaprzęgnięty w wir polszczyzny, bo 8 lat pisałem całe copy tej firmy i wiem, że żaden z was tak nie klei przecinków. Zatem i moi prawnicy czekają.

Frajerski patent na 'donos zanim coś wydam’ spalił wam wiele mostów. Różnice różnicami, ale jakbym ja dzwonił gdzieś do potencjalnego waszego praco – ekhm – dawcy i was OCENIAŁ?
A dzwoniliście, najpierw michalak do jednego labelu, potem stasiak z autorskimi przemyśleniami do drugiego.
To jak wam schłodziło moszny, gdy zobaczyliście, że zrobiłem to sam, a ludzie mnie zrozumieli – bezcenne.
Ciekawe czy kiedyś zdołacie wrócić z bagna, w które ochoczo za rączkę wbiegliście.
Żartuje, wcale mnie to nie ciekawi.
Podpisy. Now.”

– Ten Typ Mes

Ten Typ Mes - instagram
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane:
Najnowsze newsy:
Komentarze: